Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego
gb.JPG
de.JPG

 

 

Szanowni Państwo,

 

przed nami XVIII edycja Targów Pracy , które odbędą się 22 marca 2023r. na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy ul. prof. Szafrana 4  w godz. od 10 do 13.30.


Czym są targi pracy?

Targi to najlepsza okazja, żeby w jednym miejscu i czasie poznać wzajemne oczekiwania, porozmawiać z pracodawcami o wymaganiach stawianych kandydatom, złożyć lub sprawdzić dokumenty aplikacyjne, czy też otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez firmy wystawiające się na targach.
Pracodawcy natomiast mają możliwość pozyskania dobrze przygotowanej, wykwalifikowanej kadry pracowników, stażystów i praktykantów oraz mogą trwale zaistnieć w świadomości studentów i absolwentów jako pracodawca.


Networking na targach pracy

Targi są niepowtarzalną okazją na tak zwany "research" oraz bliższy kontakt z przedstawicielami pracodawcy, czyli networking. Na kilka dni przed wydarzeniem, zostanie udostępniona lista wystawców. Można przeanalizować, które stoiska warto odwiedzić w pierwszej kolejności i w jakim celu, a także przygotować pytania o konkretne zadania na stanowisku, które Cię interesuje. Możesz też porozmawiać z pracownikami, zapytać jak wygląda typowy dzień pracy i dlaczego wybrali właśnie tę konkretną firmę, gdy oni szukali pracy.
Nawet jeśli studiujesz na innym kierunku, niż profil działalności firmy, którą jesteś zainteresowany, nie skreślaj jej. Zapytaj, kogo szukają oraz jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do podjęcia pracy. Często zdarza się, że firmy szukają osób o konkretnych kwalifikacjach, a wykształcenie w innym kierunku jest dodatkowym atutem.

Jak się przygotować do targów pracy?

Należy pamiętać o zabraniu dokumentów aplikacyjnych. To może znacznie zwiększyć Twoje szanse. Przy odrobinie szczęścia może zdarzyć się, że właśnie tam rozpocznie się Twój proces rekrutacji, zwieńczony sukcesem w postaci pracy u wymarzonego pracodawcy. Przygotuj się odpowiednio i efektywnie wykorzystaj czas na targach pracy.

 

Warto spróbować!

 

 1. ADB POLSKA SP. ZO.O.

 2. APATOR RECTOR SP. Z O.O.

 3. AUCTANE POLAND SP. Z O.O.

 4. BALCERZAK SP. Z O.O.

 5. CINKCIARZ.PL SP. Z O.O.

 6. CODETAIN SP. Z O.O.

 7. CREHLER SP. Z O.O.

 8. DIRKS SERVICE KROSNO SP. Z O.O.

 9. DTP SP. Z O.O.

 10. EKOENERGETYKA POLSKA S.A.

 11. FASTCAST DWC-LLC | FASTCAST4U

 12. FELGENHAUER MATERIAL HANDLING SP. Z O.O. SP.K.

 13. GEDIA POLAND SP. Z O.O.

 14. GLOBALLOGIC POLAND SP. Z O.O.

 15. HOMANIT KROSNO ODRZAŃSKIE SP. Z O.O.

 16. IDEA HR GROUP

 17. IZBA ADMINISTRACJI SKARBOWEJ W ZIELONEJ GÓRZE

 18. JOST POLSKA SP. Z O.O.

 19. KOHL GROUP POLSKA SP. Z O.O.

 20. LUMEL ALUCAST SP. Z O.O. | LUMEL S.A.

 21. M&J SP. Z O.O.

 22. MAZEL S.A.

 23. NORD NAPĘDY ZAKŁADY PRODUKCYJNE SP. Z O.O.

 24. NOVITA S.A.

 25. RELPOL S.A.

 26. ROCKWOOL POLSKA SP. Z O.O.

 27. SAINT-GOBAIN INNOVATIVE MATERIALS POLSKA SP. Z O.O. ODDZIAŁ ENKAPSULACJA W ŻARACH

 28. SECO/WARWICK S.A.

 29. STREAMSOFT SP. Z O.O. SP.K.

 30. TJX EUROPEAN SP. Z O.O.

 31. TOMS POLSKA SP. Z O.O.

 32. TRANSITION TECHNOLOGIES PSC S.A.

 33. UESA POLSKA SP. Z O.O.

 34. UKS AKADEMIA PIŁKARSKA FALUBAZ

 35. VALMET AUTOMOTIVE SP. Z O.O.

 36. WYBOROWA PERNOD RICARD

 

 

 

Aplikacyjne dokumenty- jeśli nie jesteś pewny czy są właściwe, podejdź do stoiska organizatora, specjaliści z BK na pewno Ci pomogą.

 


Bardzo ważny jest wygląd, zadbaj o niego, schludność jeszcze nikomu nie zaszkodziła a byłoby szkoda, żeby na starcie zaprzepaścić swoje szanse. Pracodawcy nie zainteresują się kandydatem, który ewidentnie nie dba o kulturę osobistą.

 


CV weź kilka egzemplarzy, żeby zostawić ewentualnym pracodawcom.

 


Dokładnie zaplanuj czas, ok. 20 min na firmę, którą jesteś zainteresowany, będzie niezręcznie przerywać rozmowę z pracodawcą tłumacząc się , że autobus ucieka.

 


Eksperci targowi - to osoby, z rad których warto skorzystać, przygotuj konkretne pytania, przyjdź z umową, którą masz właśnie podpisać - tutaj jest za darmo, gdzie indziej będziesz musiał zapłacić.

 


Forma, jeśli jesteś chory czy wczoraj zabalowałeś, lepiej zostań w domu , nie roznoś zarazków i złego wrażenia o sobie.

 


Gdybyś zapomniał długopisu, do robienia notatek, poproś na którymś stoisku, na pewno się znajdzie.

 


Higiena, zadbaj o świeżość oddechu, guma do żucia (oczywiście nie podczas rozmowy) czy szklanka wody może pomóc.

 


Interesujące informacje zapisuj, choćby na ulotkach targowych, po kilku dniach wszystko się plącze, nawet osobom tak zdolnym jak Ty.

 


Ja - tu wpisz to co Twoim zdaniem jest ważne a myśmy tego nie ujęli.

 


Koleżanka, kolega, ktoś z kim przyjdziesz na targi, wymienicie uwagi, łatwiej wspólnie przełamać lody ale nie może to być urodzony pesymista, krytykant, ktoś kto Cię tylko zdeprymuje.

 


Lista wystawców będzie wcześniej na stronie Biura Karier, przeanalizuj ją już w domu, nie zrażaj się jeśli wydaje Ci się, że nie ma nic dla Ciebie, na miejscu może okazać się całkiem inaczej.

 


Możesz być poproszony o kilka słów „do mikrofonu”, nie uciekaj to może być Twój pierwszy krok do kariery i promocji własnej osoby.

 


Nie rozpoczynaj rozmowy z pracodawcą od pytania o wynagrodzenie w ich firmie ale wykaż się wiedzą o nich (przeczytaj na stronie Biura Karier przed targami) to zrobi dobre wrażenie na pracodawcy.

 


Odwiedzaj stoiska, a nie zwiedzaj, podchodź, rozmawiaj, bierz materiały.

 


Program targów - zapoznaj się z nim wcześniej, wybierz warsztat czy seminarium z którego skorzystasz. Za żadne nie płacisz! Wkrótce za byle poradę będziesz musiał wyłożyć „żywe pieniądze”. To po prostu inwestycja w siebie, która zawsze się zwraca.

 

Rozpoczynaj odwiedzanie stoisk od tych, którymi jesteś zainteresowany, jeśli jest kolejka idź gdzie indziej ale nie rezygnuj, wracaj.

 

Przy stoiskach targowych są ludzie, którzy czekają na Ciebie, nie bój się, porozmawiaj z nimi, może to są Twoi przyszli koledzy z pracy. Przyszli tu dla Ciebie!

 

Tłum targowy niech Cię nie przeraża, nie myśl, że nie masz szans, inni to tacy sami ludzie jak Ty i wcale nie powiedziane, że są od Ciebie lepsi.

 

Ułatw sobie rozmowę z pracodawcą przygotowując krótkie formułki na rozpoczęcie rozmowy typu: „jestem absolwentem kierunku ….. i szukam pracy (praktyki, stażu) zgodnej z moim wykształceniem, co możecie mi państwo zaproponować?” albo „widzę, że szukacie państwo programistów, właśnie kończę informatykę, jakie wymagania stawiacie kandydatom?” czy też „zainteresowała mnie Państwa oferta pracy dla inżyniera chciałbym zostawić swoje CV” itp.

 

Wstępne wypełnienie dokumentów czy ankiety rekrutacyjnej - zastanów się dwa razy co napiszesz, nie zostawiaj pustych miejsc, jeśli nie rozumiesz, nie wstydź się dopytać, byłoby szkoda odpaść przez byle głupstwo.

 

Zastanów się, jakie materiały targowe ci się przydadzą, nie zbieraj wszystkiego, żeby wyrzucić zaraz za rogiem.

 

plan.JPG