Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego
gb.JPG
de.JPG
OTK2015.jpg

 

Od 19 października rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych, mająca na celu inspirowanie lokalnych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.\

 

Tegoroczna edycja OTK 2015 odbędzie się pod hasłem „Poznaj swojego doradcę kariery!"

Wzorem lat ubiegłych przygotowujemy dla Was ciekawe warsztaty, na które można się już zapisywać ze względu na ograniczoną liczbę miejsc !
 
Szczegółowy program OTK na UZ już wkrótce.

Zostań Ambasadorem Biura Karier !

bk2 official.JPG

 

Biuro Karier UZ organizuje nabór praktykantów na stanowisko Ambasadora/ki. Poszukujemy osób aktywnych, które chcą zaangażować się w działalność biura, wykorzystując własne umiejętności oraz zdobyć nowe doświadczenie w zakresie PR i promocji oraz organizacji dużych imprez.

 

 

Wymagania:

- status studenta UZ,

- stały dostęp do Internetu,

- umiejętność nawiązywania kontaktów, poszukiwania i analizy informacji,

- zdolności organizacyjne,

- samodzielność i kreatywność,

- odpowiedzialność i zaangażowanie.

 

Zakres obowiązków:

 1. Czynny udział w promowaniu działalności Biura Karier UZ na swoim Wydziale (rozwieszanie plakatów, roznoszenie ulotek i innych materiałów informacyjnych, promowanie biura w mediach społecznościowych).
 2. Pomoc w przygotowaniu akcji organizowanych przez Biuro Karier UZ, m. in. Ogólnopolski Tydzień Kariery, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Targi Pracy, Dzień Służb Mundurowych.
 3. Utrzymywanie stałego kontaktu z Władzami swojego Wydziału, Parlamentem Studenckim, organizacjami studenckimi, starostami, studentami oraz aktualizowanie bazy kontaktowej.
 4. Reprezentowanie Biura Karier UZ na swoim wydziale.
 5. Proponowanie własnych rozwiązań oraz podejmowanie inicjatyw związanych z promocją Biura Karier.
 6. Pomoc w zbieraniu informacji na potrzeby Biura Karier.
 7. Promocja Monitorowania Karier Zawodowych Absolwentów poprzez kolportaż ulotek i plakatów oraz udział w spotkaniach informacyjnych nt. badania na wydziałach.

Oferujemy:

 1. Umowę o praktyki indywidualne w Biurze Karier UZ (po zakończonych praktykach każda z osób otrzyma opinię  z wyszczególnieniem zadań, które realizowała oraz umiejętności, które nabyła).
 2. Udział w szkoleniach i warsztatach.
 3. Możliwość poznania specyfiki lubuskiego i ogólnopolskiego rynku pracy.
 4. Zdobycie wiedzy i doświadczenia w obszarze PR i marketingu oraz organizacyjnym.

Zgłoszenia:

Prosimy o przesyłanie CV oraz  listy propozycji promowania działań Biura Karier UZ (max. 1 strona formatu A4) na adres: Biuro.Karier@uz.zgora.pl. W tytule e-maila prosimy umieścić nazwę wydziału.

 

Na aplikacje czekamy do 31 października 2015 roku.

Program Stażowy Tax Care „Talent Certyfikowany”

TaxCar.jpg

 

 

Zapraszamy dyspozycyjnych studentów IV – V roku studiów kierunków ekonomicznych do udziału w 2-miesięcznym programie stażowym z obszaru doradztwa finansowego / sprzedaży. 

 
Miejsce pracy: Zielona Góra
 
W trakcie stażu:
zapoznasz się z zadaniami oraz specyfiką pracy Eksperta Biznesowego;
zdobędziesz wiedzę z zakresu:
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
- doboru najlepszych dla Klienta rozwiązań finansowych oferowanych na rynku,
- optymalizacji podatkowej,
- sposobów inwestowania i oszczędzania;rozwiniesz praktyczne umiejętności sprzedażowe oraz poznasz zasady pracy z Klientem Biznesowym.
 
Zyskujesz: kompleksowe wdrożenie oraz opiekę dedykowanego Tutora;certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności;cenne doświadczenie otwierające drogę rozwoju zawodowego;realne możliwości zatrudnienia w Tax Care po zakończeniu stażu.
 
Termin rozpoczęcia stażu: 19 października 2015
Zaznaczamy, iż staż nie wiąże się z finansową formą wynagrodzenia.
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie aplikacji za pomocą przycisku Aplikuj.

Kolejna edycja Międzynarodowej Wymiany Młodzieży projektu „yBBregions” w Brukseli

yBBregions.JPG

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli zaprasza młodych Lubuszan w wieku 18-25 lat do udziału w II turze zimowej, międzynarodowej wymiany młodzieży, która odbędzie się od 16 do 29 listopada 2015 roku w Brukseli. W celu zgłoszenia swojej kandydatury, prosimy o rejestrację na stronie projektu yBBregions i zaznaczenie opcji „Interest TYE Winter 2”.

 

Uczestnikom zapewniamy ubezpieczenie, przejazd do i z Brukseli, bilety komunikacji publicznej w Brukseli a także zakwaterowanie i  wyżywienie. Mając na uwadze fakt, że językiem roboczym projektu jest język angielski, do udziału w działaniu konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego.

 

Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z kryterium kwalifikowalności, do udziału w MIĘDZYNARODOWEJ WYMIANIE MŁODZIEŻY kwalifikują się osoby:
- w wieku od 18 do 25 lat;
- urodzone w Województwie Lubuskim i /lub mieszkające w Województwie Lubuskim -zatrudnione lub bezrobotne w tym osoby poszukujące pierwszej pracy
-  i/lub będące uczniami lub studentami instytucji edukacyjnych, w tym uczelni wyższych mieszczących się w Województwie Lubuskim.
 

ZGŁOSZENIA:
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego http://lubuskie.pl/news/17155/16/Drugi-rok-program-Mlodziez-w-dzialaniu/ do 6 października 2015 r., wszyscy użytkownicy spełniający kryteria kwalifikowalności są zaproszeni do wyrażenia zainteresowania uczestnictwem w drugim działaniu projektu:
MIĘDZYNARDOWA WYMIANA MŁODZIEŻY, tura II – ZIMA 2015 która odbędzie się w terminie od 16 do 29 listopada 2015 w Brukseli.
 
 

Trwa rejestracja do Global Management Challenge Poland 2015!

GMC.jpg

Do 20 października można zgłaszać zespoły studenckie (3-5 os.) do udziału w 16. polskiej edycji konkursu Global Management Challenge.


GMC to zaawansowana symulacja biznesowa, w której uczestnicy wcielają się w menedżerów zarządzających wirtualnymi spółkami i mogą sprawdzić się w rywalizacji na międzynarodowym rynku.
 
Konkurs cieszy się opinią emocjonującego szkolenia menedżerskiego, od lat jest dostępny również dla studentów (dzięki zaangażowaniu sponsorów). W każdej edycji startuje około 400 zespołów firmowych i studenckich, które rywalizują ze sobą na tych samych zasadach.
 
Zespoły przez kolejne tygodnie zarządzają wirtualnymi firmami, sprawdzając swoje umiejętności oraz wiedzę m.in. z obszaru analizy finansowej, planowania strategicznego, jak również zdolność prognozowania zmian rynkowych. Celem jest osiągnięcie jak najwyższego wyniku inwestycyjnego.
 
Drużyny zakwalifikowane do konkursu rozpoczną w listopadzie rywalizację z studentami z całej Polski oraz pracownikami takich firm jak: KGHM, Grupa Żywiec, Atos, Tauron Polska Energia, Grupa Saint Gobain, Grupa Kapitałowa PGE czy Robert Bosch. GMC Poland jest również objęte patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie co roku odbywają się finały krajowe konkursu.
 
Udział w konkursie jest szczególnie cennym doświadczeniem dla studentów, którzy chcieliby w przyszłości objąć stanowisko menedżerskie, specjalisty, bądź otworzyć swój własny biznes. GMC stanowi świetną okazję do tego żeby rozwijać umiejętności analityczne, planowania czy pracy zespołowej a także do tego żeby nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. 
 
Konkurs GMC Poland 2015 będzie się składał z dwóch etapów prowadzonych on-line oraz finału krajowego w Warszawie (w marcu 2016). Zwycięski zespół będzie reprezentował Polskę na Finałach Światowych GMC w Makao w kwietniu 2016r.
Studenci którzy chcą spróbować się w wirtualnej rywalizacji powinni zgłosić zespół najpóźniej do 20 października br. na www.gmcpoland.pl (karta rejestracyjna on-line oraz aplikacja).

 

MSpraktyka.jpeg

Wybierz staż w Parlamencie Europejskim!

UE.JPG

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli informuje, iż do 15 października osoby zainteresowane odbyciem stażu w Parlamencie Europejskim mogą zgłaszać on-line swoje kandydatury. Parlament oferuje możliwość realizacji rożnego rodzaju płatnych staży dla studentów oraz absolwentów. Wszystkie rodzaje staży są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

 

Staże w PE są szansą dla młodych ludzi na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego oraz wiedzy o działalności i znaczeniu Parlamentu Europejskiego. Istnieje kilka opcji stażu, m.in. dla dziennikarzy czy dla tłumaczy pisemnych. Stypendia im. Roberta Schumana są skierowane do wszystkich absolwentów.

 

Obecnie trwa rekrutacja na trwające 5 miesięcy  płatne staże rozpoczynające się w marcu 2016 roku. Każdy ze stażystów Parlamentu otrzyma co miesiąc stypendium w wysokości ok. 1200 euro.  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i warunkami rekrutacji dostępnymi na stronie Parlamentu Europejskiego: http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/pl/20150201PVL00047/Traineeships

Na EuroparlTV dostępne jest również krótkie wideo informacyjne: http://www.europarltv.europa.eu/pl/player.aspx?pid=c2e366a2-d10a-49c2-abff-a4d000e7dea6

 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2015 roku o północy.  

Dołącz do Programu Partnerskiego i promuj najlepszy produkt telematyczny na rynku!

PLUSGPS.png

Kończysz studia i chcesz budować swoją ścieżkę kariery? Pasjonujesz się nowymi technologiami? Jesteś ambitny i przedsiębiorczy? Szukamy właśnie Ciebie! Dołącz do Programu Partnerskiego PLUSGPS Q4B!

 

Jesteśmy nowoczesną firmą z branży telematycznej. Tworzymy rozwiązania, które wspierają prace przedsiębiorstw w zakresie technologii, zarządzania i kontroli. Dostarczamy narzędzia z obszaru telematyki, lokalizacji GPS i beacon. Na rynku działamy wiele lat, od samego początku kierując się tymi samymi zasadami. Słuchamy naszych Partnerów i wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Wierzymy, że receptę na rynkowy sukces uzupełniają partnerskie relacje z pracownikami i dbanie o ich rozwój.

 

Współpracujemy z przedsiębiorstwami z Europy i państw Bliskiego Wschodu. Dynamicznie się rozwijamy i budujemy struktury w całym kraju. Dlatego szukamy do współpracy ambitnych osób, które pasjonują się nowymi technologiami.

 

Oferujemy jasne zasady i wsparcie w codziennej pracy. Udostępniamy platformę sprzedażową, dzięki której masz dostęp do swoich wyników finansowych i prognoz. Gwarantujemy szkolenie merytoryczne i pakiet niezbędnych narzędzi. Wierzymy, że współpraca z PLUSGPS Q4B to znakomity sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej!

 

Co jeszcze zyskujesz współpracując z nami?

Nie musisz angażować własnych zasobów finansowych.

 Rozpoczynasz swoją karierę w dynamicznej, nowoczesnej firmie.

 Nie płacisz za narzędzia i reklamę.

 Kreujesz dochód już w pierwszym miesiącu naszej współpracy.

 Zarabiasz coraz więcej, i to nawet wtedy, gdy nie pozyskujesz aktywnie Klientów.

 Masz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami.

 Tworzysz wartościowe aktywa, które są w pełni Twoją własnością.

 

Napisz do nas! Poznamy się, odpowiemy na Twoje pytania i porozmawiamy o szczegółowych warunkach współpracy. Nasz adres mailowy: partner@plusgps.eu

 

VIP4U_jpg.jpg

Zostań Ambasadorem Skanska

skanska.jpeg
Ambasadorzy Skanska to studenci, którzy współpracują z naszą firmą i są jej przedstawicielami na uczelniach. Do głównych zadań Ambasadorów należą: reprezentacja i dbanie o wizerunek Skanska, wsparcie przy realizacji i promocji naszych kampanii reklamowych oraz wdrażanie własnych pomysłów i inicjatyw związanych z promocją firmy oraz Programu Praktyk Letnich.
 
Dlaczego warto?
Ambasadorzy Skanska mają możliwość reprezentować firmę, która została przez studentów wybrana Idealnym Pracodawcą wśród firm inżynieryjnych. Ponadto, mogą odwiedzić nasze projekty, poznać pracowników firmy oraz dowiedzieć się więcej o zasadach i wartościach panujących w Skanska.
 
Kogo szukamy?
Do współpracy zapraszamy młodych ludzi, którzy są ambitni i chętni do zdobywania nowych doświadczeń, studentów studiów inżynierskich i 1 roku studiów magisterskich. Preferujemy studentów z kierunków związanych z budownictwem, którzy aktywnie uczestniczą w życiu swoich uczelni.
 
Jak zostać Ambasadorem?
Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Następnie z wybranymi kandydatami przeprowadzimy telefoniczną rozmowę rekrutacyjną.

Kariera. Wiemy, jak ją budować.
Nie czekaj - aplikuj

Program praktyk studenckich w administracji rządowej

PAR.jpg

Zgodnie z zaleceniem Rady Ministrów rozpoczęła się realizacja programu praktyk studenckich w administracji rządowej i instytucjach im podległych lub przez nie nadzorowanych.

Rządowy program praktyk studenckich w administracji publicznej jest szansą na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim pozwoli studentom na wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w praktycznym działaniu oraz poznanie warunków pracy w administracji. Istotnym celem jest również umożliwienie studentom sprawdzenia zdolności do adaptacji w nowym środowisku, elastyczności zachowań oraz oceny możliwości realizacji własnych planów zawodowych.

Program dotyczy wyłącznie obowiązkowych praktyk, odbywanych zgodnie z tokiem studiów i wynikających z programu studiów.

Ofertę praktyk studenckich pochodzącą z Centralnej Bazy Ofert Pracy można znaleźć na stronie internetowej www.oferty.praca.gov.pl w zakładce PRAKTYKA STUDENCKA.

 

Więcej o programie na stronie: www.nauka.gov.pl

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze

Nasz urząd uczestniczy w rządowym programie praktyk studenckich. Oferty
o wolnych miejscach publikujemy na naszej stronie www.zus.pl oraz na stronie oferty.praca.gov.pl.
 
W trakcie praktyk studenci będą mogli nabyć umiejętności poszukiwane przez pracodawców, takie jak: planowanie i organizacja pracy, komunikacja, współpraca i praca zespołowa, nastawienie na rozwój oraz umiejętności analityczne.
 
Więcej informacji o rządowym programie praktyk znajdą Państwo na stronie Departamentu Służby Cywilnej KPRM (http://dsc.kprm.gov.pl/aktualnosci/praktyki-studenckie-w-administracji-rzadowej-w-2015-roku)
  
Szczegółowych informacji o programie w naszym urzędzie można uzyskać pod numerem telefonu (68) 329 98 01 wew. 206 oraz adresem mailowym: d.duber@archiwum.zgora.pl .

Ministerstwo Sprawiedliwości

Uczestniczymy w rządowym programie praktyk studenckich przyjętym w formie zaleceń Rady Ministrów z 3 marca 2015 r. dotyczącym praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r.

Oferty o wolnych miejscach praktyk w Ministerstwie Sprawiedliwości są publikowane na stronie www.oferty.praca.gov.pl.

Zapraszamy uczelnie i studentów do zapoznania się z ofertą. W przypadku pytań co do zamieszczonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości oferty prosimy o kontakt e-mailowy: praktyki.ms@ms.gov.pl lub telefoniczny: (22) 52 12 378.

 

Studenci zainteresowani praktyką studencką w Ministerstwie Sprawiedliwości powinni zgłosić chęć udziału w niej na uczelni, następnie uczelnia przekaże do Ministerstwa Sprawiedliwości komplet dokumentów: skierowanie, program praktyki, CV kandydata oraz formularz aplikacyjny.

Aplikacje zawierające komplet dokumentów prosimy przesyłać na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości; Biuro Dyrektora Generalnego; Al. Ujazdowskie 11 00-950 Warszawa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nasz urząd uczestniczy w rządowym programie praktyk studenckich. Oferty
o wolnych miejscach publikujemy na naszej stronie www.zus.pl oraz na stronie oferty.praca.gov.pl.
 
W trakcie praktyk studenci będą mogli nabyć umiejętności poszukiwane przez pracodawców, takie jak: planowanie i organizacja pracy, komunikacja, współpraca i praca zespołowa, nastawienie na rozwój oraz umiejętności analityczne.
Szczegółowe informacje o programie praktyk w naszym urzędzie można uzyskać pod numerem telefonu 68 3294228 – Pani Edyta Kupaj oraz adresem mailowym: praktyki.zielonagora@zus.pl.
 
Więcej informacji o rządowym programie praktyk znajdą Państwo na stronie Departamentu Służby Cywilnej KPRM (http://dsc.kprm.gov.pl/aktualnosci/praktyki-studenckie-w-administracji-rzadowej-w-2015-roku)
  

Ministerstwo Sprawiedliwości

Uczestniczymy w rządowym programie praktyk studenckich przyjętym w formie zaleceń Rady Ministrów z 3 marca 2015 r. dotyczącym praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r.

Oferty o wolnych miejscach praktyk w Ministerstwie Sprawiedliwości są publikowane na stronie www.oferty.praca.gov.pl.

Zapraszamy uczelnie i studentów do zapoznania się z ofertą. W przypadku pytań co do zamieszczonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości oferty prosimy o kontakt e-mailowy: praktyki.ms@ms.gov.pl lub telefoniczny: (22) 52 12 378.

 

Studenci zainteresowani praktyką studencką w Ministerstwie Sprawiedliwości powinni zgłosić chęć udziału w niej na uczelni, następnie uczelnia przekaże do Ministerstwa Sprawiedliwości komplet dokumentów: skierowanie, program praktyki, CV kandydata oraz formularz aplikacyjny.

Aplikacje zawierające komplet dokumentów prosimy przesyłać na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości; Biuro Dyrektora Generalnego; Al. Ujazdowskie 11 00-950 Warszawa

Lubuski Urząd Wojewódzki

Uprzejmie przypominamy, że Lubuski Urząd Wojewódzki uczestniczy w rządowym programie praktyk studenckich. Oferty o wolnych miejscach praktyk w urzędzie publikowane są na stronie oferty.praca.gov.pl .

W trakcie praktyk studenci będą mogli nabyć umiejętności poszukiwane przez pracodawców, takie jak: planowanie i organizacja pracy, komunikacja, współpraca i praca zespołowa, nastawienie na rozwój oraz umiejętności analityczne.

 

Szczegółowe informacje o programie praktyk w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim można uzyskać pod numerem telefonu (95) 711 52 61 oraz adresem mailowym praktyki.luw@lubuskie.uw.gov.pl.

 

Więcej informacji o rządowym programie praktyk znajdą Państwo na stronie Departamentu Służby Cywilnej KPRM.

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Urząd w Zielonej Górze uczestniczy w programie praktyk w administracji rządowej w 2015 roku. Oferty dotyczące wolnych miejsc publikujemy na stronie http://oferty.praca.gov.pl/ oraz na stronie Biura Karier w zakładce oferty praktyk 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 

Szczegółowe informacje o programie praktyk w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze można uzyskać pod numerem telefonu 68 3223 131 oraz pod adresem mailowym Praktyki.USZGR@stat.gov.pl 

Międzynarodowy Program Rozwoju Kadry Menedżerskiej

Marzy Ci się kariera menedżera? Ten program jest dla Ciebie! Zapraszamy do fascynującej przygody, podczas której poznasz bliżej sklepy oraz centralę Lidla, udoskonalisz swoje umiejętności językowe i zdobędziesz kompetencje, które otworzą Ci drzwi do kariery w naszej firmie. Podejmij wyzwanie i zdobądź świat!

Zapraszamy na stronę domową progrmu:  kariera.lidl.pl

mprkm_lidl.jpg

Absolwent Roku 2015 poszukiwany!

adzuna.jpg
Adzuna połączyła siły z najlepszymi specjalistami ze świata biznesu oraz firmami, aby wybrać i nagrodzić najwybitniejszych absolwentów 2015. Rozdajemy fantastyczne nagrody, w tym 5000 PLN, doświadczenie zawodowe w wiodącej fimie, "klinikę CV" z uznanym przedsiębiorcą oraz wiele, wiele innych.
 
Poszukujemy najlepszych polskich absolwentów i oferujemy interesujące nagrody dla najzdolniejszych w swojej dziedzinie. Jeśli Twoje wyniki naukowe wzbudzają zazdrość na całym wydziale, przewodniczysz organizacji studenckiej lub drużynie sportowej... jesteś w odpowiednim miejscu.
 
Osoby chcące wziąć udział w konkursie muszą odpowiedzieć na kilka krótkich pytań i opisać co sprawia, że wybijają się ponad tłum. Zgłoszenia można wysyłać do 22 sierpnia 2015. Zwycięzca ogłoszony zostanie 1 września 2015.
 

Konkursu ENERGIA+ !nnowacje

 

konkursenergia.jpg
Start Up Academy.jpg

 

Programu Stypendialnego dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej DBU

dbu.jpg

Program stypendialny DBU ma na celu profesjonalne zawodowe kształcenie polskich przyszłych kadr ochrony środowiska oraz zdobycie doświadczenia zawodowego, które ułatwi młodym absolwentom rozpoczęcie kariery w dynamicznie rozwijającym się sektorze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dodatkowo, program pozwala rozwinąć znajomość języka niemieckiego, nawiązać cenne branżowe kontakty i zdobyć doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku.

Program stypendialny umożliwia odbycie zawodowego bądź naukowego stażu w Niemczech. Podczas stypendium realizujesz przygotowany przez siebie projekt badawczy na ważny dla ochrony środowiska w Polsce lub w Niemczech temat.
Staż można odbyć na uniwersytetach, w ministerstwach, przedsiębiorstwach, instytutach badawczych, urzędach, organizacjach pozarządowych, centrach badawczo - biznesowych itp. DBU wybiera miejsce najbardziej odpowiednie dla Twojego stażu – instytucję, której opieka umożliwi Ci pełną realizację projektu. Możesz też sam zaproponować takie miejsce, a DBU pomoże Ci się do niego dostać. Staż może trwać od sześciu do dwunastu miesięcy. Laureaci otrzymują początkowo stypendium sześciomiesięczne, a
pod koniec tego okresu można ubiegać się o przedłużenie pobytu do kolejnych sześć miesięcy.
Wysokość stypendium wynosi 1060, - euro na miesiąc i jest ono wolne od podatku. Ponadto DBU finansuje koszty ubezpieczenia (OC, wypadkowe, chorobowe) w Niemczech. DBU nie może finansować przedłużenia pobytu dla realizacji już rozpoczętych studiów lub praktyk w Niemczech.
Stypendia przyznawane są w trybie konkursowym. O stypendium można ubiegać się tylko jeden raz.
Dlatego ważne jest staranne przygotowanie aplikacji. Szczególnie istotna jest przedstawiona przez kandydata koncepcja projektu, który chce on realizować na stypendium (szczegóły wyjaśnione poniżej).

Ważne terminy:
Termin składania wniosków: 16.06.2015 - 16.09.2015
Składanie wniosków odbędzie się w dniach: 16 czerwca 2015 - 16 września 2015 r.
Wnioski o stypendium należy składać poprzez witrynę internetową DBU, w systemie on-line, po wcześniejszej rejestracji na stronie DBU www.dbu.de/1453.html

Grupa CIECH zaprasza do płatnego Programu Staży

 

ciach-staże.jpg

Studencie, zabierz głos w imieniu pokolenia Y i wygraj iPada!

jestemYgrekiem_nie jestem leniem.jpg

Rusza badanie opinii studentów realizowane przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) w ramach kampanii świadomościowej #jestemYgrekiem. nie jestem leniem. Poprzez udział w ankiecie młodzi ludzie mogą wyrazić swoją opinię i oczekiwania wobec wysokiej jakości staży i praktyk oraz pracodawców, którzy je oferują. Wśród uczestników badania zostanie wylosowana nagroda – iPad Air 32 GB.

 

Badanie jest dostępne na stronie www.stazeipraktyki.pl.

Rusza 8. edycja programu One Level Up!

 

OneLevelUp -ostateczna wersja.jpg

Ready2Work – Program stażowy w Parku Naukowo-Technologicznym

ready2work.JPG

Centrum Badawczo-Rozwojowe Perceptus S.A zajmujące się zagadnieniami z obszaru projektowania, produkcji i wdrażania systemów bezpieczeństwa IT,zaprasza wszystkich studentów zainteresowanych zdobywaniem doświadczenia w sektorze nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa IT do podjęcia współpracy w ramach programu stażowego „Ready2Work”.

 

Szukamy osób z wiedzą, predyspozycjami i głową pełną pomysłów.

 

To jaki kierunek studiujesz, jest dla nas sprawą drugorzędną. Liczy się Twoja wiedza, doświadczenie i to ile jesteś się jeszcze w stanie nauczyć. Sprawdź oferty na stronie http://ready2work.pl/i zgłoś aplikację.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedniej oferty dla siebie, a wierzysz, że Twoje umiejętności mogłyby sprawdzić się w naszej firmie wyślij nam swoje CV i krótką notkę ze swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.

Jeśli spodoba nam się Twoja kandydatura zadzwonimy i umówimy się na spotkanie.

 • Dla kandydatów, którzy będą w stanie pokazać i udowodnić nam, że wiele już potrafią przewidujemy staże płatne,
 • Najlepsi po ukończeniu stażu otrzymają ofertę stałego zatrudnienia.

Ponadto:

 • Dostaniesz możliwość wykazania się i realizacji indywidualnych projektów,
 • Gwarantujemy dostęp do najnowszych technologii i wiedzy,
 • Zapewniamy niezbędne narzędzie do pracy, a dla samodzielnych możliwość pracy zdalnej,
 • Zyskasz  możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie studiów w praktyce,
 • Nauczysz się pracy w oparciu o metodologię Agile,
 • Po ukończeniu stażu będziesz mieć odpowiednią wiedzę, by podjąć pracę w sektorze IT,
 • Jeśli chcesz możesz brać udział w konferencjach, szkoleniach i wyjazdach integracyjnych,

 

Dołącz do zespołu otwartych i kreatywnych ludzi z pasja i pracuj z międzynarodowymi projektami IT w Lubuskim Parku Naukowo-Technologicznym!

Więcej informacji na stronie http://ready2work.pl/.

Wakacyjny staż studencki VELUX w Danii

 

Velux.jpg

Spring is here. Dust off your programming skills & challenge yourself with Codility tests!

 

sollers.png

Program Płatnych Staży Managerskich

Auchan.jpg

Wybrani Stażyści będą odbywać staż w wielu miastach/regionach. Program Płatnych Staży Managerskich został przygotowany dla ambitnych i dyspozycyjnych absolwentów lub studentów ostatniego roku. Staże organizowane są w każdym województwie w większości naszych Sklepów. 
 

 
Staż przygotowuje uczestników do samodzielnego zarządzania działem
handlowym w tym kilkuosobowym zespołem poprzez:

•Badanie potrzeb klienta i dostosowanie oferty handlowej,
•Analizę wyników sprzedaży i obserwacją działań konkurencji,
•Zarządzanie zadaniami i czasem pracy zespołu,
•Komunikację z zespołem i reagowanie na bieżące sytuacje,
•Prowadzenie zebrań i szkoleń,

 
Oczekujemy, że jesteś osobą:
•dyspozycyjną i gotową w okresie 6-12 miesięcy do częstych kilkutygodniowych
wyjazdów stażowo-szkoleniowych,
•zainteresowaną handlem, podstawami ekonomii i zarządzaniem,
•komunikatywną, nastawioną na ludzi i na współpracę,
•otwartą na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy,
•gotową do zmiany miejsca zamieszkania w obszarze min. województwa
(zwiększy to Twoje szanse na pozostanie z nami po stażu).
 
Oferujemy Ci:
•płatny staż z indywidualnym planem rozwoju,
•zdobycie doświadczenia poprzez poznanie obowiązków managerskich, dzięki
równoległej pracy z Pracownikami i Managerami,
•wsparcie ekipy oraz pakiet potrzebnych szkoleń,
•możliwość zatrudnienia w Auchan na stanowisku Managera, po ukończeniu
stażu (co roku 76% Stażystów zostaje z nami).
 
Znajdź ofertę i aplikuj na: www.auchan.pl

Trwa rekrutacja do Programu Menedżerskiego

zywiec zdroj.png

Zostań Żywiołowym Menedżerem - trwa rekrutacja do Programu Menedżerskiego


Masz pragnienie rozwoju, a nowe wyzwania to Twój Żywioł? Jesteś studentem ostatniego roku lub absolwentem kierunków technicznych lub ekonomicznych? Aplikuj do Programu Menedżerskiego w firmie  Żywiec Zdrój i zostań Żywiołowym Menedżerem!

 

Program Menedżerskito intensywny, 18-miesięczny rozwój w jednym z najbardziej złożonych i kompleksowych działów firmy Żywiec Zdrój – Obszarze Operacji. Dzięki udziałowi w Programie będziesz realizował ambitne zadania w ramach rotacyjnych projektów, rozwiniesz kompetencje zawodowe, a w przyszłości zyskasz możliwość objęcia stanowiska menedżerskiego.

 

Nie zwlekaj- aplikuj do Programu poprzez stronę www.zywiolowymanager.pl

Program Praktyk Wakacyjnych 2015

warta.jpg

 

W WARCIE  wierzymy, że ludzie są największym potencjałem każdej organizacji, a ich pasja, zaangażowanie i umiejętności tworzą sukces firmy. Każdy pracownik jest na swój sposób wyjątkowy i wzbogaca naszą organizację swoją osobowością, umiejętnościami oraz perspektywą postrzegania świata, dlatego też doceniamy to na co dzień.

 

Oferujemy praktykę w obszarach: ubezpieczenia, sprzedaż, rachunkowość, prawo, ryzyko, zarządzanie - projektami, procesami, produktami, HR, IT, administracja, windykacja, likwidacja szkód.

 

W trakcie trwania praktyki, jak i wstępnego Szkolenia Adaptacyjnego, praktykant ma okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem Warty, jej strukturą oraz kulturą organizacyjną. Praktykant realizuje wcześniej określone zadania pod okiem Opiekuna Praktyki, który służy swoim wsparciem i dzieli się posiadana wiedzą.

 

Kończąc praktyki ich uczestnicy wystawiają opinie dzięki którym stale usprawniamy i rozwijamy nasz Program Praktyk Wakacyjnych, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i oczekiwaniom studentów.

 

Po zakończeniu Programu uczestnicy mają wiele możliwości rozwoju, w zależności od oceny osiągnięć podczas pracy w Warcie, a także etapu studiów, na którym się znajdują. Dla absolwentów i studentów ostatnich lat studiów magisterskich istnieje możliwość zatrudnienia. 

Więcej na stronie: http://www.warta.pl/kariera-zbiorcza

Climate-KIC

climate.jpg
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (DARR S.A.) działając w partnerstwie z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ zaprasza do udziału w konkursach grantowych realizowanych w ramach projektu Climate-KIC.

Poszukujemy pomysłodawców działających w następujących obszarach tematycznych: ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne, efektywność energetyczna, zrównoważony transport, zrównoważony rozwój, ochrona klimatu oraz dziedziny pokrewne.

W ramach projektu Climate-KIC realizujemy dwie inicjatywy:
1.     ClimateLaunchpad: Największy europejski konkurs dla wczesnych pomysłów biznesowych (na etapie koncepcyjnym lub wczesnym etapie wdrożeniowym) z nagrodą 10 000 Euro. Projekt realizowany jest w 26 państwach świata. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu w Amsterdamie.
2.     Acceleration Program: Program grantowy dla pomysłodawców oraz start-upów z całkowitą pulą grantów na etapie krajowym na poziomie:  40 000 Euro. Ponadto finalista programu otrzyma możliwość udziału w Venture Competition, który odbędzie się w październiku w Birmingham (Wielka Brytania) w trakcie Festiwalu Innowacji. W zeszłorocznej edycji, 12 finalistów Venture Competition walczyło o nagrodę główną w wysokości 100 tyś EUR.
 
Nasze inicjatywy skierowane są do: osób fizycznych, studentów, absolwentów, pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, firm prywatnych, zespołów badawczych, fundacji, stowarzyszeń.
 
Więcej informacji: www.darr.pl/pl/projekty-trwajace/climate-kic.html
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szczawieńska 2
58-310 Szczawno-Zdrój
darr@darr.pl

Zawalczcie o nagrody w międzynarodowym konkursie !

studyka.jpg

 

 

Do you want to be spotted by international companies, develop your professional network while winning your dream trip? 

Studyka launches 3 new international challenges! Present your ideas in a 3-slide PowerPoint document and come to Paris to present your project!
 
 
 
The Vinci 2020 Global Climate Challenge: Imagine innovative, easy-to-implement solutions that have a rapid and significant environmental impact.
 
More than $100 000 of gifts to win! (End of registration April, the 19th)
 
The Airport of Paris "Ideas for Boarding" Challenge: Come up with innovative and smart ways of moving in large international airports.
Win a trip around the world!!! (End of registration May, the 3rd) 
 
Hack4Europe: Create a prototype of the next innovative application and come present it at the Ministry of the economy in Paris!
15 trips to San Francisco to win! (End of registration: May the 17th)
 
Do you want to participate? Register on Studyka.com, create or join a team of 2 or 3 members and present your ideas to the major worldwide companies!

 

Inżynierskie e-wydanie „Eurostudenta” już na portalu www.eurostudent.pl

eurostudent_234.jpg
Na portalu www.eurostudent.pl jest już kolejne e-wydanie magazynu „Eurostudent” (nr 234). Wydanie to poświęcone jest w całości karierze inżyniera. Magazyn w tradycyjnej wersji dostępny jest na uczelniach w całej Polsce.
 
W numerze m.in.:
 • Raport specjalny – Branża IT czeka na Ciebie – artykuł nt. aktualnej sytuacji na rynku pracy dla specjalistów branży IT,
 • IT w finansach i bankowości – o jednej z wielu branż, w której szczególnie poszukiwani i cenieni są specjaliści branży IT,
 • Zaplanuj karierowe wakacje – czyli o tym, dlaczego czas studenckich wakacji warto wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale także na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych.
 
Zaplanujcie swoją karierę z „Eurostudentem”!
 

Program LUMEL My First Experience

lumel.jpg

Będąc uczestnikiem programu „LUMEL My First Experience” będziesz miał możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy, którą nabyłeś podczas studiów i zdobycia kwalifikacji, które wyróżnią Cię na wymagającym rynku pracy.
Osoby, które wezmą udział w projekcie „LUMEL My First Experience” będą mogły odbyć staż w następujących działach:
- W Dziale Technologicznym, 
- W Dziale Badań i Rozwoju.

Chcemy do współpracy zaprosić  8 stażystów i zaproponować Wam udział w  6 miesięcznym  płatnym  stażu,  w ramach którego będziecie mogli uzyskać doświadczenie tak pożądane przez aktualny rynek pracy. Istnieje również możliwość zorganizowania stażu w innych działach  produkcyjnych, jakości   czy logistyce.

Do programu LUMEL My First Experience zapraszamy:

Wszystkich studentów V roku oraz absolwentów studiów wyższych z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki, Osoby, ze znajomością języka angielskiego lub niemieckiego.

 

Jak zgłosić się do programu?
1.  Prześlij zgłoszenie na adres mailowy: kadry@lumel.com.pl z dopiskiem „LUMEL My First Experience”,
2.    Wybrane osoby zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną (osoby te  zostaną poproszone o wykonanie kilku zadań),
3.   Wybierzemy 8 kandydatów.

 

Szczegółowy opis stażu znajdziecie w TYM miejscu.

Program stażowy w Niemczech

telent.jpg

We are looking for recent graduates/alumni and Young Professionals who are interested in taking part in our SAP Banking program for Junior Application Managers and Junior Administrators. As a Juni­or Consultant you have the opportunity to work in large-scale projects for Germany’s biggest financial institutions in order to develop your gained skills within their working environment.

 

During several months of training we will introduce you, with the help of experienced professionals, to the fields of SAP Application Management as far as assigning you to your own tasks. For entry into the program you studied Informatics, Information Systems, Economics with IT major, Mathematics, Physics or an Engineering Subjects (University or University of Applied Sciences).

 

You are passionate about working in small and powerful teams, you assist with kindness during trou­bleshooting and you support the entire team with your personality during the project. We ensure to support and strengthen your particular qualifications and extend your development with extensive qualification, certification and our individual coaching.

 

From the very start we offer permanent employment, attractive starting salary with additional social services, further education as well as every required technical support for our employees. Take this opportunity and visit one of our recruiting events: http://www.facebook.com/Talentschmied

 

Apply now and convince yourself why numerous renowned customers count on us.
 Talentschmiede Unternehmens- und Personalberatung GmbH & Co. KG
Leipzigerstr. 59a - 60487 Frankfurt am Main
http://www.talentschmiede.com - jobs@talentschmiede.com - +49 69 970 979 58

Grasz o staż

grasz_o_staz_logo.jpg
"Grasz o staż" jest ogólnopolskim konkursem organizowanym przez PwC oraz "Gazetę Wyborczą". Co roku umożliwia spotkanie pracodawców z wyróżniającymi się na rynku studentami i absolwentami. Poprzez konkurs, młodzi ludzie z całej Polski mają okazję spróbować swoich sił w grze o płatne,  merytoryczne praktyki w najbardziej renomowanych firmach oraz organizacjach rządowych i pozarządowych.
 
 
 
Oprócz tego na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody dodatkowe, których celem jest zwiększenie ich konkurencyjności na rynku pracy.
 
W "Grasz o staż" mogą wziąć udział studenci wszystkich lat studiów, jak również absolwenci do 30. roku życia.
 
Kalendarium 20. edycji "Grasz o staż"
23.02.2015 start konkursu - publikacja zadań dla uczestników
13.04.2015 ostateczny termin zgłaszania się uczestników do konkursu
05-06.2015 spotkania rekrutacyjne z kandydatami na praktyki
25.06.2015 Gala Finałowa w Warszawie
07-09.2015 Letnie praktyki
 
Pokieruj swoją karierą za pomocą 3 prostych kroków!

Zarejestruj się: https://grasz.pl/rejestracja
Rozwiąż zadanie: https://grasz.pl/zadania
Wygraj praktykę: https://grasz.pl/praktyki

Program Praktyk Letnich

euro.jpg
Jeśli jesteście ambitnymi studentami i macie ochotę skonfrontować studencką teorię z praktyką, to dobrze trafiliście! Aplikujcie już dziś na nasz Program Praktyk Letnich i zdobądźcie doświadczenie zawodowe u lidera hurtowej dystrybucji FMCG – Grupy Eurocash. Więcej informacji na http://kariera.eurocash.pl/
 

Inżynierskie e-wydanie „Eurostudenta”

okladka_eurostudent_232.jpg

Na portalu www.eurostudent.pl jest już kolejne e-wydanie magazynu „Eurostudent” (nr 232), poświęcone szeroko pojętej karierze inżyniera. Magazyn w tradycyjnej wersji dostępny jest na uczelniach oraz na inżynierskich targach pracy.

Sezon targów pracy rozkręcił się na dobre. 232. wydanie „Eurostudenta” dedykujemy inżynierom – koncentrujemy się w nim w szczególności na inżynierskich targach pracy.

Co w numerze?
Perspektywy kariery inżynierów w branży automotive.
Profesjonalne CV specjalisty branży IT.
Wywiady o możliwościach pracy dla inżynierów z Ewą Mańkiewicz-Cudny, prezesem Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej oraz z Alfredem Franke, prezesem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, członkiem zarządu Międzynarodowej Federacji Niezależnych Dystrbutorów Motoryzacyjnych.
O potencjale rynku samochodowego w Polsce rozmawiamy z Wojciechem Drzewieckim, prezesem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
Perspektywy pracy w branży telekomunikacyjnej.
Kalendarium targów pracy.
 

Darmowe e-wydanie znajdziecie na stronie:

http://ewydanie.eurostudent.pl/232/#1

Zaplanujcie swoją karierę z „Eurostudentem”!

XI Letnie Praktyki Badawcze w Polskiej Akademii Nauk

LPB.jpg

 

Zapraszamy studentów i doktorantów kierunków ścisłych, ekonomicznych i technicznych do wzięcia udziału w XI Letnich Praktykach Badawczych.

 

Oferujemy:

- udział w różnorodnych projektach,

- rozwiązywanie rzeczywistych problemów firm i instytucji,

- łączenie badań naukowych z biznesem,

- pracę w interdyscyplinarnych zespołach,

- najlepsze brytyjskie wzorce.

 

Dodatkowo podczas praktyk organizowane są wykłady i szkolenia ze sposobów prezentacji, odpowiedniego tworzenia dokumentacji oraz wiele innych. Każdy projekt zakończony jest stworzonym przez grupę, raportem dla zleceniodawcy.

 

Wymagania:

- zainteresowania naukowe z dziedzin takich jak matematyka, informatyka, ekonomia, a także nauk technicznych,
- zapał do pracy,
- chęć pogłębiania swojej wiedzy i zdobywania doświadczenia zawodowego.

 

Zajmiesz się:

- praktycznymi zastosowaniami matematyki (np. modelowanie procesów przemysłowych, biznes, rynki finansowe)

- bezpieczeństwem i analizą złożonych systemów

- zarządzaniem projektami i rozwijaniem start-upów

- modelowaniem nowoczesnych rynków finansowych

- ekonomią wirtualnych światów

 

Letnie Praktyki Badawcze organizowane są przez: Instytut Badań Systemowych PAN, Centrum Zastosowań Matematyki Instytutu Matematycznego PAN oraz Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

Odbywają się w okresie lipiec-wrzesień 2015 r. w Warszawie.

 

Aplikacje (krótkie CV, list motywacyjny oraz rekomendację od pracownika naukowego/pracodawcy) należy wysyłać na adres: praktyki@ibspan.waw.pl, podając w temacie numer referencyjny IBS/BK/2015. Zgłoszenia są oceniane na bieżąco. Ilość miejsc na praktykach jest ograniczona.

 

Więcej informacji dotyczących Letnich Praktyk Badawczych znajduje się na stronie: http://www.praktyki.ibspan.waw.pl

Mierz wysoko i sięgaj daleko z DB Schenker Logistics!

Mierz wysoko!.jpg

 

 

Jesteś osobą samodzielną, proaktywną, mającą ciekawe pomysły? Lubisz środowisko liczb i analiz excelowych? A może po prostu chcesz zdobyć ciekawe doświadczenie i odbyć płatny staż w dużej korporacji?

 

Nie czekaj! Jeśli skończyłeś studia I stopnia,aplikuj na program stażowy w DB Schenker Logistics!

 

 

Możesz wybrać jeden z poniższych obszarów:

 • sprzedaż B2B (aplikacje do 31 marca)
 • logistyka lotnicza (aplikacje do 15 kwietnia)
 • logistyka oceaniczna (aplikacje do 15 kwietnia)

 

Dlaczego warto odbyć staż w DB Schenker Logistics?

 1. Program to świetny pas startowy do przyszłej kariery. W ubiegłych latach z 37 stażystów aż 86% podjęło pracę w DB Schenker Logistics po ukończeniu stażu.
 2. DB Schenker Logistics to firma dynamiczna, młoda, nastawiona na rozwój – co roku ok.180 pracowników awansuje, obejmując wyższe stanowiska lub większy zakres odpowiedzialności. Co więcej, aż 50% spośród ponad 1900 pracowników to osoby poniżej 35 roku życia.
 3. Staż w DB Schenker Logistics jest płatny, a stażyści mają dostęp do wszystkich świadczeń przysługujących pracownikom, m.in. zajęć sportowo-rekreacyjnych.

 

Więcej szczegółów na stronie: http://www.dbschenker-student.pl/

logo_pnwm.jpg

Wolontariat polsko-niemiecki

Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa“ i die Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH oferują staże wolontariackie dla młodzieży w wieku od 18 do 30 lat z Polski i Niemiec. Dwunastomiesięczny wolontariat odbywa się w kraju sąsiada.


Wolontariat w tandemie

Wolontariusze pracują w pełnym wymiarze czasu (35 godzin tygodniowo) w instytucjach z obszaru kultury i działań społecznych (przedszkola, szkoły, ośrodki animacji społeczno-kulturalne, domy opieki, angażując się w ich działania bieżące.

 
Cechą szczególną tego wolontariatu jest zasada tandemu. Młodzi ludzie z Niemiec jadą do Polski, a Polacy do Niemiec na samodzielne staże. W ten sposób poznają język i kulturę kraju sąsiada.
 
Wolontariusze biorą udział w cyklicznych seminariach, organizowanych w dwunarodowej grupie, które służą budowaniu relacji między nimi i przygotowaniu do realizacji własnych projektów na rzecz środowisk, w których przebywają.
 
 
Informacje organizacyjne
Młodzież nie ponosi żadnych kosztów. Uczestnicy są ubezpieczeni i otrzymują na czas wolontariatu kieszonkowe jako ekwiwalent na nocleg i wyżywienie.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu.

Zgłoszenia
Zainteresowanych prosimy o wysyłanie zgłoszeń wraz z CV na adres mailowy: ewieczorkowska@tratwa.org.
 

NOKIA Academy

Nokia.jpg

NOKIA Academy to projekt prowadzony we wrocławskim centrum technologicznym Nokii.

 

Akademia skierowana jest do ambitnych osób, chcących się rozwijać i zgłębiać umiejętności związane z testowaniem.

Szukamy osób z potencjałem, które szybko się uczą, chcą zdobyć unikatową wiedzę i zasilić szeregi naszych specjalistów.

Otwieramy pierwszą w tym roku NOKIA Academy! Dzięki nam i swojej pracy osiągniesz umiejętności testerskie, które pozwolą Ci realizować się w nowych obszarach zawodowych.

Kto może dołączyć do NOKIA Academy?

NOKIA Academy kierowana jest do osób, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

 • są dyspozycyjne do pracy na cały etat (w biznesowych godzinach pracy);
 • są studentami ostatniego roku studiów licencjackich/magisterskich lub są absolwentami studiów (niekoniecznie technicznych);
 • swobodnie komunikują się w języku angielskim w mowie i piśmie;
 • mają przynajmniej podstawową wiedzę w jednym z wymienionych poniżej obszarów (wiedza z kursów na uczelni jest wystarczająca):
 • programowanie,
 • testowanie,
 • telekomunikacja,
 • matematyka,
 • algorytmika,
 • fizyka.

 pamiętaj, żeby opisać ten aspekt w CV załączonym do zgłoszenia

NOKIA Academy – krok po kroku: http://nokiawroclaw.pl/akademia/

Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II

bgk.png
Celem Programu jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy jako elementów rozwoju rynku pracy, a także przeciwdziałanie bezrobociu - poprzez udzielanie niskooprocentowanych pożyczek na podejmowanie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.
 
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, dla niezatrudnionych i nie wykonujących innej pracy zarobkowej:
• absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
• zarejestrowanych bezrobotnych;
• studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).
 
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracydla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy  w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla:
• osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
• podmiotów, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 1 i 1a oraz ust. 1a Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą,
- niepublicznych szkół,
- niepublicznych przedszkoli,
- osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zamieszkujących lub mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będących posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym lub prowadzących dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
• żłobków lub klubów dziecięcych tworzonych i prowadzonych przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w przepisach o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
 
Bezpłatne doradztwo i szkoleniadla pożyczkobiorców, w szczególności z zakresu:
• zakładania działalności gospodarczej;
• form opodatkowania działalności gospodarczej;
• prowadzenia księgowości.
oraz dla ubiegających się o pożyczkę - z zasad aplikowania o wsparcie.
 
Na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego zarządzaniem programem „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II", którego wartość wynosi 6 161 085,05 zł zajmie się Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, instytucja od 22 lat działająca na rzecz promocji przedsiębiorczości i rozwoju biznesu, w tym także wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą.
 
Kontakt do pośredników Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II"
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego
Tel. 74 66 44 810
e-mail: biuro@frw.pl
 
Pilotażowa formuła Programu realizowana jest od grudnia 2013 r. na terenie trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego. W ramach II etapu rozszerzono zasięg Programu na cały kraj oraz rozszerzono katalog osób uprawnionych do ubiegania się o wsparcie - nie będą to już tylko absolwenci szkół i studenci, ale także osoby bezrobotne.
 
Wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci którzy zamierzają z niej skorzystać mogą być objęci bezpłatnym doradztwem i/lub szkoleniem. Przedsiębiorcy natomiast będą mogli ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.
 

Na realizację II etapu Programu Minister Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył ok. 500 mln zł - na okres do 2021 roku.
Nabór wniosków o pożyczkę w ramach II etapu Programu rozpoczęto od 17 listopada 2014 r.
 

Rusza program mentoringowy dla kobiet w nauce i technologii!

mnisw.jpg
Studentki i absolwentki uczelni technicznych mogą wziąć udział w programie mentoringowym, w którym otrzymają wsparcie kobiet, osiągających sukcesy w branży technologicznej i nauce. Wsparcia w programie udzielą np. prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, dr Bożena Tyliszczak czy Kinga Panasiewicz. Pierwszy w Polsce Program Mentoringu Kobiecego w branży technologicznej i nauce, realizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Ambasadą USA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i Partnerami Technologicznymi. Jest on częścią projektu "Lean in STEM", którego celem jest wspieranie budowania karier kobiecych w obszarze STEM - Science, Technology, Engineering, Mathematics.
 
Z programu mentoringowego mogą skorzystać studentki i absolwentki uczelni technicznych i wydziałów ścisłych uniwersytetów. Każda z nich może wysłać swoją aplikację do jednej - wybranej mentorki. W programie jest ich trzynaście: prezesów dużych firm technologicznych, ekspertów w swoich dziedzinach, inżynierów i naukowców.
 
Należą do nich: Agnieszka Adamus - menadżer w Fabryce Gillette (P&G); Karin Ahl - prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Światłowodów; Łucja Barbaszewska - dyrektor Sprzedaży Rozwiązań IT (Cisco); Krystyna Boczkowska - prezes Bosch; prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - była rektor Uniwersytetu Warszawskiego i fizyk; Aleksandra Kłapcińska - inżynier z Google-Londyn; Barbara Nowacka - kanclerz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych i polityk; Katarzyna K. Ochocińska - specjalistka ds. sprzedaży (Siemens); Kinga Panasiewicz - naukowiec; Kinga Piecuch - prezes SAP; dr Bożena Tyliszczak - specjalizująca sie w technologii chemicznej (Politechnika Krakowska); Katarzyna Walczyk-Matuszyk - prezes Stowarzyszenia Top500 Innovators; Maria Zakidalska - inżynier i menadżer (Intel).
 
Aplikacje studentek i absolwentek trafiają do biura programu „Lean in STEM” skąd - po wstępnej selekcji - przekazywane są bezpośrednio do wybranej mentorki. W maju studentki zostaną poinformowane mailowo o wyborze podjętym przez mentorki. W czerwcu 2015 w Warszawie odbędzie się ich pierwsze spotkanie. Program zakończy się w grudniu 2015 roku.
 
Szczegółowe informacje na temat programu i formularze aplikacyjne są dostępne na stronie: http://www.leaninstem.pl/program-mentoringowy
 

Dwa stanowiska dla doktorantów w projekcie!

ncn.jpg

W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu otwarty został konkurs na dwa stypendia doktoranckie (biologiczne i bioinformatyczne), dla osób, które
zaangażowane będą w realizację niezwykle interesującego, interdyscyplinarnego projektu zatytułowanego „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”, finansowanego przez NCN (SYMFONIA 2). Kierownik projektu: prof. dr hab. Marek Figlerowicz.


Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: http://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/przyklady-projektow/figlerowicz
Osoby, które otrzymają to stypendium będą miały szansę pracować w heterogennym zespole, złożonym nie tylko z biologów, lecz i z antropologów, archeologów i historyków.
 

Oferta stypendialna dla bioinformatyka - podejmowane zadania będą koncentrować się na rozwijaniu bioinformatycznych metod analizy aDNA w kontekście badań populacyjnych.
Poszukujemy kandydatów, którzy ukończyli studia magisterskie (lub ukończą je
w pierwszej połowie 2015 roku) w zakresie bioinformatyki, informatyki, (ewentualnie
w zakresie biologii lub dziedzinie pokrewnej) potrafiących wykorzystywać metody
obliczeniowe w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania biologiczne. Kandydaci
z doświadczeniem w dziedzinie genomiki populacyjnej i/lub w sekwencjonowaniu nowej
generacji (NGS) będą preferowani. Doświadczenie w programowaniu nie jest wymagane, lecz będzie dodatkowym atutem.


Oferta stypendialna dla biologa - zaplanowane badania będą koncentrować się na
rozwijaniu eksperymentalnych metod pozyskiwania i analizy aDNA, ze szczególnym
uwzględnieniem NGS.
Poszukujemy kandydatów, którzy ukończyli studia magisterskie (lub ukończą je
w pierwszej połowie 2015 roku) w zakresie biologii molekularnej, biotechnologii lub
dyscyplinie pokrewnej. Kandydaci powinni wykazać się znajomością podstawowych technik biologii molekularnej oraz zaangażowaniem w realizację powierzonych zadań. Oczekiwana jest również znajomość podstaw technologii NGS. Zainteresowanie archeogenomiką oraz doświadczenie w pracy z aDNA będzie dodatkowym atutem.

 

Kandydaci ubiegający się o w/w stanowiska powinni biegle posługiwać się językiem angielskim.
 

Oferowane jest stałe stypendium (3000 zł / miesiąc), wypłacane przez 57 miesięcy maksymalnie do grudnia 2019 r. Istnieje możliwość wcześniejszego zrealizowania pracy doktorskiej.
 

Zgłoszenia zawierające CV, list motywacyjny oraz list polecający od dotychczasowego opiekuna naukowego należy przesłać do dnia 15 lutego 2015 r. (włącznie) do prof. Marka Figlerowicza
(marekf@ibch.poznan.pl) oraz do dr Anny Philips- bioinformatyka (aphilips@ibch.poznan.pl) i dr Małgorzaty Marcinkowskiej-Swojak- biologia (marcinkm@ibch.poznan.pl).

Zmiany dot. praktyk w nowej ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym”

Praktyki.jpg

 

Praktyka studencka to doświadczenie zawodowe na przyszłość. W jej ramach można zdobyć nowe umiejętności, sprawdzić wiedzę zdobytą na studiach i nawiązać kontakty.
Nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym” wprowadza obowiązek co najmniej trzymiesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. Ich celem jest uzupełnienie wiedzy zdobywanej na studiach i przygotowanie do przyszłej pracy. Praktyki mogą być finansowane przez uczelnie w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dodatkowo z funduszy europejskich.

 

 

 

Szukasz informacji?

Ulotka dla studentów
Ulotka dla pracodawców
Statystyki dotyczące praktyk
 
Jesienią 2014 r. rusza internetowa baza praktyk studenckich stworzona przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, więcej na lepszepraktyki.pl

Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą

NPP.jpg

Każdy początkujący przedsiębiorca ma szansę na odniesienie sukcesu. Potrzebna jest determinacja, ciężka praca i… wiedza. Ten ostatni czynnik jest równie niezbędny na starcie, jak kapitał na rozruch biznesu. Przewodnik, który oddajemy do Państwa rąk, powstał w odpowiedzi na potrzebę zgromadzenia w jednej publikacji podstawowych informacji, niezbędnych początkującym przedsiębiorcom oraz takim, którzy szukają sposobów na rozwój swej firmy. Gromadzi on wiedzę o dostępnych na rynku programach i narzędziach pomocy dla przedsiębiorców.

 

W tekście zawarto wiele odniesień do stron internetowych instytucji, które wspólnie tworzą system wsparcia dla przedsiębiorców: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wielu innych. Ich celem jest rozszerzenie prezentowanej w niniejszej publikacji treści i ułatwienie dostępu do dokumentacji poszczególnych programów wsparcia.

 

Pragniemy zaprosić Państwa do współtworzenia treści przewodnika. Na wszelkie uwagi, spostrzeżenia oraz sugestie dotyczące tematyki, o jaką warto rozbudować jego treść, czekamy pod adresem e-mail: promocja@parp.gov.pl

 

Więcej na stronie: http://www.parp.gov.pl/files/e-book/

Akademia PARP

Akademia PARP.jpg

Akademia PARP to portal edukacyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw z systemem bezpłatnych szkoleń internetowych. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Celem Akademii PARP jest darmowe upowszechnienie dostępu do wiedzy biznesowej za pomocą metod zdalnej edukacji (e-learningu) wśród:

 • uczestników z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP – definicja MMŚP znajduje się na portalu),
 • uczestników z dużych przedsiębiorstw oraz
 • osób planujących własną działalność gospodarczą

Szkolenia internetowe Akademii PARP gwarantują stałą, wysoką jakość kształcenia, są dopasowane merytorycznie do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, a sposób ich przedstawienia jest przystępny i praktyczny. Dzięki Akademii PARP, uczestnicy z polskich małych i średnich przedsiębiorstw po raz pierwszy mogą sobie pozwolić na najlepsze szkolenia, które operują przykładami z praktyki biznesowej i są dostosowane do realiów gospodarczych w Polsce.

Obecnie na portalu Akademii PARP dostępnych jest osiemdziesiąt jeden szkoleń, na bieżąco aktualizowanych i uzupełnianych, m .in.:

 1. Planowanie własnej kariery zawodowej
 2. E-biznes
 3. Jak założyć własną firmę?
 4. Zarządzanie kryzysowe
 5. Ochrona własności intelektualnej
 6. Komunikacja marketingowa i public relations
 7. Jak rozwijać firmę
 8. Zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientem
 9. Zabezpieczanie transakcji handlowych
 10. Zamówienia publiczne
 11. Umiejętności osobiste
 12. Umiejętności kierownicze
 13. Finanse dla niefinansistów
 14. Techniki sprzedaży
 15. Pozyskiwanie funduszy UE na projekty w MŚP
 16. ABC Eksportera
 17. Telesprzedaż
 18. Podatkowa księga przychodów i rozchodów
 19. Podstawy planowania finansowego
 20. Media społecznościowe w biznesie
 21. Umiejętności interpersonalne
 22. Umiejętności indywidualne - jak znaleźć w sobie motywację?
 23. Podstawy planowania własnej kariery zawodowej
 24. Kluczowe momenty w negocjacjach
 25. Budowanie wizerunku firmy
 26. Ryzyko w działalności gospodarczej
 27. Organizacja pracy sekretariatu
 28. Nawiązywanie kontaktów
 29. Savoir-vivre w biznesie
 30. Planowanie założenia firmy
 31. Planowanie projektu dofinansowanego z funduszy UE
 32. Podstawy sporządzania biznesplanu

W ramach szkoleń uczestnicy mogą korzystać ze wsparcia infolinii z opiekunami kontaktującymi się telefonicznie lub poprzez e-mail, przez 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Dodatkową możliwością jest dostęp do ekspertów merytorycznych - tutorów. Fora i czaty internetowe dają szansę na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz pracę w grupach. Oprócz szkoleń internetowych odbyło się blisko 40 warsztatów regionalnych w różnych miastach Polski, a także szkolenia stacjonarne i blended dla branży szkoleniowej.

Akademia PARP to również nowoczesna i lekka konwencja szkoleniowa tzw. edutainment czyli "uczyć bawiąc, bawić ucząc". W ramach działu "Rozrywka i wiedza" przeprowadzonych zostało 5 edycji symulacyjnej gry menedżerskiej dla przedsiębiorców "Gwiezdne szkolenia", służącej zespołowemu ćwiczeniu umiejętności i postaw przedsiębiorczych w warunkach biznesowych. Ponadto, w dziale uruchamiane są łatwe do przyswojenia pigułki wiedzy, gry decyzyjne i psychozabawy adresujące bieżące tematy szkoleniowe, szczególnie interesujące dla sektora MMŚP.

Więcej na stronie: http://www.akademiaparp.gov.pl/

Program SKILLS - Coaching dla doktorantów

fnp.jpg

Celem programu jest udzielenie młodym naukowcom wsparcia w podejmowaniu wyzwań zawodowych i osiąganiu kolejnych etapów kariery naukowej, w procesie podejmowania decyzji oraz w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w pracy zawodowej.


Program umożliwia pracę pod okiem doświadczonego coacha.

 

Adresaci:

-pracownicy naukowi zamieszkali w Polsce i zatrudnieni na umowę o pracę w jednostce naukowej posiadającej siedzibę na terenie RP,

- posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, absolwenci studiów doktoranckich do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora.

 

Oferta
Naukowcom zakwalifikowanym do programu zapewniamy finansowanie procesu coachingowego składającego się z od 3 do 6 sesji coachingowych trwających 90-120 minut. Sesje z wykwalifikowanym coachem współpracującym z FNP będą odbywać się co do zasady raz w miesiącu, w miejscu i terminie wskazanym przez uczestnika.

 

Czytaj więcej...

Wolontariat w fundacji Ja, My, Oni

ja,my,oni.jpg

Wolontariusze są bardzo ważnym filarem realizowanej działalności, gdyż bez ich wsparcia, motywacji i chęci do działania, większość projektów nie mogłaby być przygotowywana i realizowana. Jako organizacja nowocześnie zarządzana, inwestujemy w naszych wolontariuszy i podejmujemy wszelkie możliwe działania zmierzające do zapewnienia osobom ciekawie spędzonego czasu w oparciu o dużą dozę samodzielności i atrakcyjność realizowanych projektów.

 

Każda osoba, która podejmie z nami współpracę w oparciu o wolontariat może liczyć na:

 • wsparcie w rozwoju umiejętności;
 • atrakcyjnie spędzony czas wolny;
 • możliwość nauki;
 • możliwość realizacji w III sektorze;
 • dużą dozę samodzielności;
 • odpowiedzialność projektową;
 • możliwość późniejszego zatrudnienia.

 

Nasza Fundacja ceni osoby aktywne, kreatywne, dążące do rozwoju zawodowego opartego na realizacji idei III sektora. Każdego wolontariusza traktujemy indywidualne oraz zapewniamy zadania w oparciu o predyspozycje osobowościowe. Naszą misją jest postrzeganie Fundacji przez każdego wolontariusza jako ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONATRIUSZOM, czyli spełniającej poniższe kryteria:

 • nasi wolontariusze znają misję, cele i działania organizacji;
 • w organizacji funkcjonuje koordynator przygotowany do pracy z wolontariuszami;
 • opracowany jest regulamin pracy wolontariuszy, zawierający zasady funkcjonowania w placówce, oraz ich prawa i obowiązki;
 • każdy wolontariusz podejmujący współpracę z organizacją ma opisany indywidualny program pracy uwzględniający m.in. zakres prac, czas, sposoby i formy ich realizacji;
 • wolontariusze są przygotowywani do swoich zadań;
 • istnieje atmosfera partnerstwa i życzliwości w pracy z wolontariuszami;
 • wolontariusze mają możliwość rozwoju i samorealizacji, uczestniczenia w szkoleniach, akcjach i uroczystościach organizowanych przez placówkę;
 • organizacja na co dzień dba o wolontariuszy, nagradza ich, dziękuje im za pomoc, wspiera w trudnych chwilach.

Każda osoba, która chce zdobywać doświadczenie w Fundacji i jest otwarta na nowe pomysły oraz chętna do zdobywania wiedzy, powinna skontaktować się z odpowiednim oddziałem Fundacji mailowo i przesłać swoje podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) z dopiskiem, iż jest zainteresowana wolontariatem.

Po otrzymaniu maila skontaktujemy się z Tobą i porozmawiamy na temat Twoich możliwości współpracy oraz zasad współpracy. Każdego naszego wolontariusza chcemy poznać osobiście, dlatego zaplanujemy takie spotkanie w Zielonej Górze, Wrocławiu lub innym mieście.

Osoby, które chciałyby odbyć w Fundacji praktyki studenckie, również zachęcamy do kontaktu mailowego i następnie omówimy zasady współpracy.

Pragniemy zaznaczyć, iż poszukujemy osób chętnych do zaangażowania się w działalność organizacji i realizowane projekty.

 

W przypadku zainteresowania współpracą zachęcamy do kontaktu:

Erasmus ważnym krokiem na drodze do kariery!

erasmus+.jpg

Międzynarodowe doświadczenie pozwala łatwiej rozwijać karierę zawodową. Komisja Europejska przedstawiła wyniki raportu, dotyczącego wpływu programu Erasmus na zatrudnienie i mobilności zawodową jego uczestników.


Przypomniała, że w latach 2014-2020 cztery miliony osób będą mogły uzyskać stypendia z nowego programu wymiany Erasmus+, co da im możliwość poznania życia w innym kraju poprzez studia, staż, nauczanie lub wolontariat. Budżet programu to ok. 15 mld euro.

 

Według unijnej komisarz więcej niż jedna trzecia stażystów programu Erasmus otrzymuje ofertę pracy w przedsiębiorstwie, w którym odbywali staż. Młode osoby po stażu za granicą są też bardziej przedsiębiorcze niż ich rówieśnicy, którzy pozostają w kraju; według raportu jedna na dziesięć takich osób założyła własną firmę, a ponad trzy spośród czterech ma takie plany lub zakłada taką możliwość.

 

Badania wykazały też, że 64 proc. pracodawców jest zdania, iż pracownikom z międzynarodowym doświadczeniem powierza się większą odpowiedzialność. Oznacza to, że mają oni większe szanse na awans.

 

Jak informuje KE, testy przeprowadzone przed wyjazdem studentów na zagraniczne stypendium z programu Erasmus i po ich powrocie pokazały, iż studia czy staż za granicą pomagają kształtować pewne cenione przez pracodawców cechy charakteru, jak tolerancja, zaufanie, umiejętność rozwiązywania problemów, ciekawość, znajomość własnych mocnych i słabych stron. 92 proc. pracodawców chętniej zatrudnia osoby, wyróżniające się takimi cechami charakteru.

 

40 proc. spośród uczestników programu Erasmus co najmniej raz zmieniło po otrzymaniu dyplomu kraj zamieszkania lub pracy; to niemal dwa razy więcej w porównaniu z tymi, którzy podczas studiów nie byli mobilni.

 

Z raportu wynika, że 33 proc. byłych studentów Erasmusa ma partnera z innego kraju, podczas gdy dla tych, którzy studiowali w kraju, odsetek ten wynosi 13 proc.; 27 proc. studentów Erasmusa poznaje swojego długoletniego partnera właśnie podczas pobytu na stypendium. Na tej podstawie KE szacuje, że od roku 1987 parom, które poznały się, uczestnicząc w programie Erasmus, urodziło się około miliona dzieci.

 

Badanie efektów programu Erasmus miało charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Sondaże internetowe objęły 34 kraje (państwa członkowskie UE, Macedonię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Turcję). Przeanalizowano odpowiedzi od ponad 75 tys. studentów i absolwentów, z których ponad 55 tys. studiowało lub odbywało staż za granicą. Ponadto w sondażach internetowych udział wzięło 5 tys. pracowników, tysiąc uczelni oraz 650 pracodawców (55 proc. z małych i średnich przedsiębiorstw). Badania jakościowe (wywiady, grupy dyskusyjne, warsztaty) przeprowadzono w ośmiu państwach: Bułgarii, Czechach, Finlandii, Niemczech, na Litwie, w Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

 

 

Zainteresowany?

Więcej o Erasmusie+ na Uniwersytecie Zielonogórskim znajdziesz tutaj:
http://www.erasmus.uz.zgora.pl/

 

Kreatywne CV – zaskocz rekrutera pomysłowością

monsterpolska_2.PNG

 

 

Praktyka pokazuje, że rekruter poświęca zaledwie 10 sekund na każdy życiorys. To niewiele czasu,  aby CV wywarło pozytywny efekt na przyszłym pracodawcy. Warto więc stworzyć dokument, który z jednej strony będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy, ale z drugiej będzie nosił rys indywidualizmu i pomysłowości. To cecha, która przydaje się w każdej pracy.

 

Zadbaj o czytelność

Kilka sekund jakie rekruter poświęca na pobieżne skanowanie tekstu, ma na celu wychwycenie kluczowych informacji. By ułatwić mu zadanie - w CV, nawet kreatywnym, kolorystyka i szata graficzna nie może dominować nad treścią. Nie warto upiększać nic na siłę, stosować jaskrawych kolorów, dużej liczby ramek, grafik, wyróżnień, czy też innych ozdobników. Należy za to zadbać o czytelną czcionkę, pomysłowy rozkład informacji, przejrzyste nagłówki oraz wyszczególnienie tych umiejętności, które rekruter powinien zauważyć już na początku. Lepiej prezentuje się dokument z jasnym tłem, w układzie pionowym, który zdecydowanie ułatwia czytanie oraz lepsze wychwycenie kluczowych treści.

 

Dodaj infografikę

Graficzne udoskonalenie CV to jeden ze sposobów na wyróżnienie swojego CV. W sieci łatwo znaleźć gotowe ikonki, które możesz wykorzystać przygotowując CV. Z ich pomocą możesz przedstawić swoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy zainteresowania. Kolorową skalę można wykorzystać do pokazania chociażby stopnia znajomości języków obcych, a ilustracje liczb posłużą do podkreślenia kluczowych lat czy miesięcy doświadczeń. Rozmieszczając je w swoim życiorysie pamiętaj o umiarze. Obrazów nie może być za dużo, tak by rekruter nie miał poczucia chaosu i przytłoczenia informacjami. Pamiętaj, że infografiki mają wzbogacać treść, a nie być elementem dominującym. Całość musi być odpowiednio przemyślana i zawsze dopasowana do stanowiska – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Wykorzystaj stronę www

Umieszczenie w CV informacji o sobie na własnej stronie internetowej wymaga co prawda większego wysiłku, jednak w niektórych branżach rozwiązanie to jest bardzo skuteczne. Jeśli ubiegasz się o pracę chociażby grafika, fotografa czy redaktora, możesz publikować próbki swoich prac, w formie portfolio. W tym przypadku dopisz link do własnej strony www. Jeśli prowadzisz ciekawego bloga, także pochwal się tym rekruterowi. Wykorzystaj te formy jako promocję własnej twórczości – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Pamiętaj jednak, że rekruterzy odbierają dziennie setki maili, często ograniczając się do przeczytania tylko ich treści. Warto zachęcić ich więc  do pobrania załączonych plików, ciekawie i intrygująco konstruując treść wiadomości.


Pomyśl o wersji video

Wizytówka kandydata w postaci nagrania video bez wątpienia bardziej zapada w pamięć rekruterowi. W materiale cyfrowym można podkreślić swoje umiejętności, opisać dotychczasowe sukcesy, czy po prostu zareklamować się potencjalnemu pracodawcy. Może być to poważna autoprezentacja lub forma bardziej humorystycznego przedstawienia swojej osoby. Wybór zależy od charakteru pracy, o jaki się ubiegamy.

Instrukcja obsługi szefa

monsterpolska_2.PNG

 

Szef to też człowiek, ale do dobrych kontaktów z nim warto przywiązać szczególną uwagę. Mogą się okazać kluczem do sukcesu zawodowego lub znacząco utrudnić funkcjonowanie w firmie. Zadbanie o nie powinno być jednym z naszych priorytetów. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi, jak rozmawiać z przełożonym, aby współpraca układała się pomyślnie i jakich zwrotów unikać, by nie narazić się na krytykę.

Właściwie dobrane słowa bywają kluczem do zjednania sobie ludzi. Okazuje się, że nie tylko zwroty grzecznościowe np. „proszę” czy „dziękuję”, mogą skutecznie nam w tym pomóc.

 

„Jak mogę pomóc firmie osiągnąć cele biznesowe?”

To jeden z najbardziej pożądanych przez przełożonego zwrotów, jakie mogą paść z ust pracownika. Pytania o misję czy plany firmy oraz propozycja aktywnej pomocy w ich osiągnięciu, to sygnał, że jesteśmy skoncentrowani nie tylko na własnej karierze, ale też na rozwoju organizacji, której jesteśmy częścią – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Warto o tym pamiętać także na rozmowie kwalifikacyjnej. Przedstawiając swoje atuty, dobrze jest pokazać, jak zaprocentują na rzecz firmy, do której aplikujemy.

 

 „Chętnie to zrobię”

Energiczny i zaangażowany członek zespołu to marzenie każdego managera. Z pracownikiem, który dobrowolnie poszukuje nowych form aktywności zawodowej, szef będzie chętniej współpracował. Taka osoba prawdopodobnie szybciej przyczyni się też do sukcesu firmy niż ktoś, kto jedynie bezrefleksyjnie wykonuje powierzone zadania i nie wykazuje się inicjatywą.

 

„Zgadzam się, …”

Własne zdanie często jest przejawem kreatywności oraz analitycznego myślenia. Wypowiadając je należy pamiętać o neutralnym podejściu i koncentracji na zagadnieniu, a nie na osobie, która danym tematem się zajmuje. Przydatne mogą okazać się zwroty takie jak:  „To świetny początek procesu i warto rozwinąć go w kierunku…” lub „Powinniśmy wykorzystać ten projekt, jednak sądzę, że można wzbogacić go…”.

W codziennej komunikacji z przełożonym warto też unikać pewnych sformułowań, które na pewno nie pomogą nam w pracy. Co więcej, mogą rzutować na naszą relację z szefem.

 

„Poprzednia praca była lepsza”

Porównanie obecnego do byłego pracodawcy, zwłaszcza jeśli ma na celu wytknięcie wad, na pewno nie zaskarbi sympatii nowego szefa. Pracownicy, którzy nadmiernie eksponują w ten sposób swoje niezadowolenie, nie tylko wywołują negatywne emocje, ale także nie budzą zaufania. Pewne uwagi warto czasem zachować dla siebie. Można za to wnieść doświadczenie z poprzedniej organizacji i odpowiednio je zakomunikować, przedstawiając rozwiązania, które dobrze się sprawdzały w poprzedniej firmie, podzielić się ze współpracownikami wiedzą – proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

„Kolega nie angażuje się w pracę”

Istnieją takie zachowania, które niemalże od razu wywołują niechęć współpracowników. Jednym z nich jest donosicielstwo. Często jest to także najprostsza droga do zniechęcenia do siebie przełożonego. Doceni on raczej lojalność i pracowitość u innych, niż kogoś, kto rozsiewa plotki. Takie zachowanie rodzi tylko negatywną atmosferę
i przekłada się na słabsze wyniki zespołu.

 

„To nie należy do moich obowiązków!”

Zdarza się niekiedy, że z różnych powodów pracownik musi przejąć projekt kolegi lub dostaje nadprogramowe zadanie. Jeśli za każdym razem kategorycznie odmawia pomocy to jest to dla szefa niepokojący sygnał. Zazwyczaj jest to odbierane jako negatywne nastawienie, lenistwo lub brak zaangażowania.  Warto więc unikać takich zwrotów jak: „Czy nie może zrobić tego ktoś inny?”, „Czy dostanę podwyżkę lub awans, gdy wykonam to zadanie?”, „Nie należy to do zakresu moich obowiązków” radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli liczba zadań niepokojąco rośnie, warto szczerze porozmawiać z przełożonym. Na pewno odniesienie to lepszy skutek niż wyżej wymienione zwroty. 
 

Tajna broń rekrutera – o wirtualnych formach poszukiwania pracowników

monsterpolska_2.PNG

 

Rozmowa kwalifikacyjna to wciąż najczęściej stosowana metoda sprawdzenia kandydata. Jednak coraz częściej tradycyjne spotkania zastępują nowoczesne ich formy - rekrutacja przez telefon lub videokonferencja. Dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować.

 

Rozmowa online

Komunikatory typu Skype, umożliwiające organizację tzw. videokonferencji, to zarówno dla pracodawcy, jak i kandydatów oszczędność czasu i kosztów. Są pomocne zwłaszcza w sytuacji, gdy kandydat mieszka w innym mieście czy nawet kraju. Do przeprowadzenia rozmowy on-line wystarczy dostęp do Internetu oraz laptop, komputer czy tablet z zainstalowanym odpowiednim programem oraz kamerką. Zakładając konto w programie umożliwiającym połączenia video, warto zwrócić uwagę na login - najlepiej, by był złożony z imienia i nazwiska, bez zdrobnień czy mało profesjonalnych członów.

Pytania podczas rozmowy przez Internet, nie różnią się od tych, zadawanych podczas tradycyjnego spotkania kwalifikacyjnego i wymagają od kandydata odpowiedniego przygotowania. Pamiętajmy, aby zadbać o istotne szczegóły, tj. otoczenie oraz strój. Pomieszczenie powinno być więc czyste oraz ciche, a tło ściany - jasne i gładkie. Warto uprzedzić domowników, by na czas trwania rozmowy nie zachowywali się głośno, ani nie wchodzili do pokoju. Przetestuj ustawienie kamery tak, by oświetlenie było jak najbardziej naturalne, a lampa nie była skierowana na twarz. Zrób co w Twojej mocy, aby kamera internetowa i mikrofon były w pełni sprawne, a sprzęt podłączony do źródła prądu. Nie wahaj się powiadomić także rekrutera o ewentualnych problemach technicznych. Nie chcesz przecież ryzykować nieprawidłowej odpowiedzi na pytanie, którego po prostu nie usłyszałeś - zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Zawsze bardzo ważny jest kontakt wzrokowy. Naturalna tendencją jest patrzenie w oczy rozmówcy. W przypadku rozmów online - ze względu na to, że kamera umieszczona jest nad monitorem, najlepszym rozwiązaniem jest spoglądanie bezpośrednio w nią.

 

Rozmowa telefoniczna

Zazwyczaj tego typu rozwiązania poprzedzają spotkanie rekrutacyjne z pracodawcą. Jak w przypadku każdej rozmowy kwalifikacyjnej - nawet wstępnej, także ta wymaga przygotowania. Podstawą jest ustalenie dogodnej dla obu stron godziny. W drugiej kolejności warto zadbać o zapewniające dobry zasięg miejsce do rozmowy. Warto także przygotować listę nurtujących pytań do rekrutera. W przypadku rozmowy telefonicznej ważny jest odpowiedni ton głosu - osoba rekrutująca nie widzi kandydata, więc brzmienie głosu będzie pierwszym kryterium oceny. Absolutnie nie wolno podczas rozmowy jeść czegokolwiek czy żuć gumy. Te odgłosy wyraźnie słychać prze telefon i nie jest to profesjonalne zachowanie. Możemy także wcześniej wydrukować nasze CV i mieć je przed sobą, by łatwiej opisywać doświadczenie zawodowe. Nie unikniemy pytań o umiejętności, oczekiwania finansowe czy wiedzę o firmie, do której aplikowaliśmy. Warto dla pewności spisać więc odpowiedzi na kartce, bo taka „ściągawka" pozwoli nam łatwiej zebrać myśli - podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Często bywa jednak tak, że rekruter dzwoni niespodziewanie i zaskakuje kandydata w niekomfortowym do rozmowy miejscu np. na zakupach. Jeśli ma być to dłuższa rozmowa -  należy przeprosić i umówić się na kontynuowanie dyskusji w innym, dogodnym terminie.
 

8 nawyków, które mogą niszczyć karierę

kariera1.jpg

Czasem jest tak, że to sami pracownicy są swoimi największymi wrogami i wstrzymują postęp własnej kariery. Portal Business Insider wyodrębnił osiem nawyków, które uniemożliwiają nasz awans.



1. Niepromowanie własnej pracy

Możesz wykonywać kawał dobre roboty, ale jeśli nikt o tym nie wie, nie pomoże to twojej reputacji, nie podniesie ci pensji, ani nie pomoże w awansie..

Upewnij się, że manager wie o twoich dokonaniach. W szczególności o tych wykraczających poza twoje standardowe obowiązki.


2. Przejście do defensywy

Przejście do defensywy w sytuacji, gdy opinia o wynikach naszej pracy jest mniej niż zadowalająca, może być strzałem w stopę.

Wiele osób nie wchodzi w znaczące interakcje z osobami, które są defensywne. Oznacza to, że współpracownicy mogą zacząć cię unikać. To może zniszczyć relacje potrzebne do czynienia postępów w karierze, ponieważ traci się dostęp do informacji pomagających w rozwoju.

 


3. Podejmowanie pospiesznych decyzji

Niezależnie od tego czy wyjdziesz z pracy, bo szef powiedział coś co ci się nie spodobało, czy też decydujesz się przyjąć ofertę pracy, której nie przemyślałeś dokładnie, impulsywne decyzje mogą kosztować rozwój kariery zawodowej.


4. Brak asertywności

Wygłaszanie profesjonalnych decyzji w profesjonalny sposób, to klucz do sukcesu zawodowego. Bezkrytyczne przyjmowanie narzucanych rozwiązań w pewnych sytuacjach zamiast świętego spokoju może oznaczać poważne konsekwencje zawodowe.


5. Przesadny negatywizm

Jeśli ciągle narzekasz na nowe projekty, politykę firmy, funkcjonowanie działu IT, roztaczasz negatywną aurę wokół siebie.

To samo dotyczy narzekania czy złośliwych żartów odnośnie szefa czy innych kolegów z pracy.



6. Kłamanie

Jeśli zostaniesz złapany na kłamstwie, choćby małym, niszczysz swoją wiarygodność, której możesz już nigdy nie odzyskać. Przez kolejne trzy lata możesz być rzetelny i skrupulatny, ale i tak zostaniesz zapamiętany jako osoba, której w pełni nie można zaufać.


7. Chroniczna dezorganizacja

Ludzie zwracają uwagę na to czy robisz to co zapowiedziałeś w terminie i to niezależnie czy chodzi o małe rzeczy, czy duże projekty.

Jeśli dotrzymujesz słowa, zyskujesz reputację osoby solidnej. Jeśli nie dotrzymujesz słowa ludzie będą przekonani, że nie można na ciebie liczyć.



8. Nieuczenie się nowych technologii

Może wydawać ci się, że twoje metody pracy są dobre, dlatego nie musisz się uczyć nowych technologii, ale to może oznaczać, że wkrótce zostaniesz w tyle za kolegami, którzy nie maja takich oporów.

 

źródło:Businessinsider.com

18 rzeczy, które zrujnują twoją rozmowę o pracę

anioł.jpeg


Serwis Business Insider przygotował listę najczęstszych błędów popełnianych podczas rozmowy o pracę. Sprawdź, czego nie należy robić, aby z sukcesem ubiegać się o wymarzone stanowisko.


1. Nie przychodź na rozmowę pół godziny wcześniej. To sprawia, że osoba rekrutująca czuje presję, aby szybciej skończyć, to co robi. Wystarczy, jak przyjdziesz pięć minut przed umówioną godziną.


2. Oczywiście spóźnienie też jest niedopuszczalne. I nie uratuje cię wysyłanie e-maila bądź SMS-a 30 minut po planowanym rozpoczęciu rozmowy. Jeśli spóźnisz się kilka minut, przeproś po przyjeździe.


3. Nie przynoś własnego kubka kawy lub koktajlu na rozmowę. To nie jest profesjonalne i może sprawić, że osoba rekrutująca... pozazdrości ci napoju.

4. Nie dotykaj twarzy, nie kręć włosami, wąsami i nie drap się po brodzie. To obrzydliwe i rozpraszające.

5. Nie czekaj więcej niż 24 godziny z napisaniem e-maila z podziękowaniem za rozmowę. Wiadomość powinna być krótka i konkretna.

6. Powstrzymaj się przed wysyłaniem podziękowań pocztą tradycyjną. Mamy 2014 rok.

7. Nie odmawiaj, kiedy zostaniesz poproszony o napisanie testu albo wykonania jakiegoś innego ćwiczenia. Jeżeli stwierdzisz, że nie masz czasu, zobaczysz czerwoną kartkę.

8. Nie opowiadaj o sukcesach twojego ojca lub matki. To sprawi, że rekruter pomyśli, że to rodzic stoi za znalezieniem wszystkich twoich poprzednich miejsc pracy.

9. Nie pokazuj się na rozmowie z mokrymi włosami. Lepiej przyjechać spóźnionym kilka minut, ale z suchym włosami.


10. Nie przychodź na rozmowę z nieświeżym oddechem.


11. Nigdy nie mów, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić. To sprawia, że wydajesz się człowiekiem zagubionym. Mów, że wiesz czym chciałbyś się zajmować i jest to właśnie praca, o którą się ubiegasz.

12. Nigdy nie mów: "Naprawdę potrzebuję pracy". Potrzebujesz TEJ pracy.

13. Jeżeli spotykasz się z rekruterem na kawę, albo obiad, nie zamawiaj jako pierwszy. Poczekaj aż zrobi to on.

14. Nie mieszaj podstawowych faktów. Nie mów np., że Business Insider jest znakomitym "czasopismem" (jest to serwis internetowy-red.).

15. Jeśli ubiegasz się o pracę w redakcji, nie mów swojemu rozmówcy, że twoim życiowym celem jest bycie projektantem mody bądź piosenkarzem. To samo odnosi się do każdej pracy w każdej dziedzinie.

16. Nie przychodź na rozmowę nie poświęcając uprzednio odpowiednio dużo czasu, aby dowiedzieć się czegoś o firmie. Inteligentny rekruter sprawdzi twoją wiedzę na jej temat.

17. Nie mów na koniec rozmowy, że nie masz żadnych pytań. Musisz zadać przynajmniej jedno pytanie i powinno być bardziej kreatywne niż "Jaka jest kultura organizacyjna w firmie"? Pytanie, którego musisz unikać to też: "Czy ludzie z firmy imprezują razem po pracy?".

Pamiętaj, że pytania powinny dotyczyć czegokolwiek związanego z pracą. Nie pytaj więc osoby rekrutującej jaki jest jej ulubiony film. Nie pytaj też, czy łatwo jest przejść na inne stanowisko w firmie. Rekruter pomyśli wtedy, że interesuje cię inna posada. Nie zadawaj też pytania: "Jak szybko mogę awansować". Zamiast tego spytaj: "Jak jest droga kariery dla kogoś o mojej pozycji".

18. Nigdy nie mów źle o poprzednim pracodawcy. Uwaga w stylu: "Mój stary szef był najgorszy" to natychmiastowa dyskwalifikacja.

 

Źródło: Business Insider

7 błędów, które popełniają pracodawcy podczas rekrutacji

rekrutacja.jpg


Czy jako przedsiębiorca lub rekruter dbasz o to, aby kandydaci czuli się dobrze w procesie rekrutacyjnym? Czy jako kandydat jesteś świadomy tego, że charakter procesu rekrutacji świadczy o poziomie firmy, do której aplikujesz? Opisane niżej 7 błędów rekruterów zmieni Twoje spojrzenie na każdą rozmowę kwalifikacyjną.



Niedawno na inicjatywę Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji przeprowadzono dwa badania dotyczące candidate experience. W badaniach wzięło udział 3021 kandydatów oraz 554 osoby zajmujące się rekrutacją w firmach. Celem tych badań było sprawdzenie opinii i wrażeń kandydatów z całego procesu rekrutacji.

Co ciekawe, opinie firm były zupełnie rozbieżne z opiniami kandydatów… Otóż 73% firm uważa, że dba o relacje z kandydatami, podczas gdy aż 68% kandydatów twierdzi, że firmy specjalnie się nimi nie przejmują. Sam zdecyduj, komu wierzysz bardziej.

Nie będziemy w tym artykule dociekać prawdy (w końcu każdy ma swoją), ale zajmiemy się czymś bardziej konstruktywnym. Temat jest niezwykle ważny, zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Przedstawiam Ci zatem 7 błędów, które firmy popełniają podczas rekrutacji.

Dla przedsiębiorców może to być okazja do zmiany swoich zwyczajów o 180 stopni, a dla kandydatów – sposób na rozpoznanie, z firmą na jakim poziomie mają do czynienia. Do dzieła:


1. Brak informacji o statusie rekrutacji


Tylko 45% firm deklaruje, że zawsze wysyła potwierdzenie o dotarciu aplikacji kandydata do firmy. W pozostałych przypadkach kandydat nie ma pojęcia, czy jego zgłoszenie zostało odebrane, czy może zagubiło się gdzieś w sieci lub trafiło do spamu.

Co czwarty kandydat deklaruje, że został poinformowany o odrzuceniu jego kandydatury. Cała reszta czeka, obgryzając całymi dniami paznokcie z gasnącą nadzieją na to, że zaraz zadzwoni telefon


Aplikowanie o pracę to proces, podczas którego wchodzi w grę wiele emocji, najczęściej tych mniej przyjemnych. Brak informacji o statusie rekrutacji to niehumanitarne zagranie. Jako rekruter, postaw się w pozycji niepoinformowanego kandydata i zadbaj o to, aby następnym razem wiedział o każdym etapie procesu.



2. Zbytnie przywiązywanie się do treści CV


CV to papier, który ma bardzo okrojoną i niepełną treść o kandydacie. Wykształcenie i doświadczenie nie są jedynymi czynnikami, które należy brać pod uwagę podczas rekrutacji.

Liczy się również to, kim jest i jaka jest osoba, która stara się o pracę. Umiejętności i doświadczenie to coś, co można zdobyć w krótkim czasie – natomiast osobowość to coś, co zmienia się latami. Jeśli trafisz na kogoś, kto ma ogromny zapał do pracy, wielką chęć uczenia się, zaraża pozytywną energią wszystkich dookoła i ma kreatywną inicjatywę – przymknij oko na niektóre braki w CV, zostaną one szybko nadrobione.

W trakcie mojej ostatniej rekrutacji zatrudniłem osobę na ważne stanowisko ani razu nie widząc jej CV. Jedyne czego potrzebowałem to wynik zleconego przeze mnie zadania i dwa spotkania, które pokazały mi, że mam do czynienia z wyjątkową osobą. Z perspektywy czasu wiem, że to była jedna z najlepszych decyzji w historii moich rekrutacji.

Jeśli chcesz poznać kandydata z nieco innej, ciekawszej strony niż tylko tej czysto zawodowej, naucz się zadawać dobre, dające do myślenia pytania. Dobrą okazją do tego będzie 1-dniowy warsztat Life Coaching, który organizujemy z Life Architect 21 czerwca w Krakowie (oraz 23 sierpnia w Warszawie i 30 sierpnia w Gdańsku).


3. Za mała ilość spotkań

Duża część firm podejmuje decyzję po jednym spotkaniu z kandydatem. Te firmy zapominają, że podczas pierwszego spotkania kandydat zwykle jest zestresowany i przygotowany na odklepanie formułek z książek typu “100 najpopularniejszych pytań do kandydatów podczas rekrutacji”.

Z kandydatami, których bierzesz pod uwagę, spotkaj się dwa lub nawet trzy razy. Zadaj im kilka niestandardowych pytań, poznaj ich od tej bardziej prywatnej strony (np. “Co musiałoby się stać, aby był Pan zachwycony swoją pracą?”, lub “Co Pana w pracy najbardziej blokuje?”). Często drugie lub trzecie spotkanie może zupełnie zmienić wrażenie, które odniosłeś za pierwszym razem (zarówno na lepsze, jak i na gorsze).

Zwróć też uwagę na atmosferę spotkań. Twoja dbałość o szczegóły i o komfort kandydata ma duży wpływ zarówno na jego samopoczucie, jak i na opinię o Twojej firmie. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest dobre miejsce rekrutacji oraz odpowiednia osoba rekrutująca. Powinna być uprzejma, otwarta, pełna ciekawości, uśmiechnięta i dociekliwa.


4. Brak pomysłu na sprawdzenie umiejętności kandydata


W psychologii efekt aureoli (efekt halo) to tendencja do przypisywania osobie cech osobowości na podstawie pozytywnego lub negatywnego pierwszego wrażenia.

Zwykle po pierwszym spotkaniu (a nawet po pierwszej minucie spotkania!) mam już wyrobioną opinię o kandydacie. Wielokrotnie ta opinia zupełnie się zmieniała po tym, jak sprawdziłem zaproponowane później zadanie rekrutacyjne.

Po pierwszej serii spotkań zaproponuj wybranym kandydatom wykonanie zadania, które będzie miało na celu sprawdzenie ich umiejętności.

W trakcie mojej ostatniej rekrutacji poprosiłem 4 kandydatów o przygotowanie projektu 1-dniowego szkolenia, które ma się odbyć na początku stycznia. Mieli oni za zadanie przygotować pomysł na szkolenie, jego krótki opis, wycenę kosztów organizacji i planowane przychody, a także ramowy plan organizacji eventu.

Wyniki takiego zadania były dla mnie bezcenną pomocą przy ocenie faktycznych umiejętności kandydatów, czego nigdy bym nie wyczytał z CV.



5. Brak informacji o powodach braku zatrudnienia


Firmy tego nie robią, bo nie chcą sprawić przykrości kandydatowi (lub po prostu im się nie chce). Jednak jako rekruter musisz wiedzieć, że to dla kandydata bezcenna informacja. Skoro nie dostał pracy u Ciebie, będzie szukał dalej. Po co ma więc popełniać te same błędy, przez które Ty go nie wybrałeś?

Niezależnie od tego, jaki był powód odrzucenia kandydata, wiedza na temat powodu braku zatrudnienia może być dla niego kluczem do naprawienia swoich słabych stron.

Zawsze przekaż informację o tym, dlaczego nie zdecydowałeś sie na współpracę w danym przypadku. Aż 77% kandydatów uważa, że pracodawca powinien informować kandydata, dlaczego nie dostał pracy.

 


6. Niepytanie kandydatów o wrażenia z rekrutacji


Feedback przyda się również rekrutującym. Im bardziej przyjazny dla kandydata będzie proces rekrutacji, tym będzie on bardziej efektywny. Stres po drugiej stronie bardzo utrudni Ci podjęcie decyzji, bo kandydat, który jest spięty i czuje się niekomfortowo nie jest sobą.

Podczas jednej z rekrutacji, którą miałem okazję przeprowadzać mniej więcej rok temu, do rozmów kwalifikacyjnych zaprosiłem dwóch moich pracowników (płci męskiej). Wyobraź sobie kobietę, która stara się o pracę i podczas rekrutacji odpowiada na pytania trzech facetów… Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak bardzo może to zestresować drugą stronę, dopóki nie spytałem o wrażenia z rekrutacji.

Według wspomnianych badań na temat candidate experience 64% firm pyta kandydatów lub nowych pracowników o wrażenia z procesu rekrutacji.

 



7. Zapominanie o kandydacie po rekrutacji

69% firm tylko i wyłącznie zachowuje CV kandydatów w swojej bazie danych (nie robiąc nic więcej poza faktem przechowywania tych danych), a 21% informuje poprzednich kandydatów o kolejnych rekrutacjach.

Kandydat, który nie był odpowiedni na jedno stanowisko, może być idealnie dopasowany do innego stanowiska. Warto rozpocząć rekrutację od tych, z którymi już się widziałeś. Tym bardziej, jeśli masz z tego spotkania jakieś notatki.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, która już raz wyraziła zainteresowanie Twoją firmą, wyrazi to zainteresowanie ponownie. Chyba, że popełniłeś 6 poprzednich błędów…



Kandydacie - bądź świadomy tych błędów i oczekuj od potencjalnego pracodawcy dobrego traktowania. Jeśli będzie on nagminnie popełniał wyżej opisane błędy, nie omieszkaj się mu o tym szczerze powiedzieć. A jeśli się po rekrutacji w ogóle nie odezwie, mam świetny pomysł – po prostu wyślij mu link do tego artykułu.

Przedsiębiorco i rekruterze - traktuj swoich kandydatów tak, jak chciałbyś, aby traktowano Ciebie. Pokaż, że szanujesz ich wysiłek i że reprezentujesz miejsce pracy, którego warto być częścią.

 

Staż przepustką do sukcesu na rynku pracy? To możliwe.

monsterpolska_2.PNG

 

Okres wakacji to czas, w którym studenci i absolwenci decydują się na podjęcie pracy. Jak wynika z badań Eurobarometru, prawie połowa respondentów z krajów UE, odbyła przynajmniej jeden staż lub praktykę i dla wielu z nich było to pierwsze doświadczenie zawodowe. Ekspert monsterpolska.pl radzi, jak szukać korzystnych form zdobycia szlifów zawodowych i jednocześnie wynieść z nich cenne doświadczenia.

 

Mit o stażystach, których rola ogranicza się do parzenia kawy i kserowania dokumentów, odchodzi w zapomnienie. Coraz więcej firm traktuje młodych adeptów na równi z innymi członkami zespołu, powierzając im realizację bieżących projektów. Uczestnictwo w stażach, praktykach czy wolontariatach to szansa do zapoznania się z rynkiem pracy i zdefiniowania wymagań wobec przyszłego pracodawcy.

 

Określ oczekiwania

Początki bywają trudne dla każdego pracownika. Najważniejsze to mieć plan, który pomoże przyczynić się do osiągnięcia celów zawodowych. Staż to jedna z form inwestycji w swoją przyszłość. Ubiegając się o praktyki pokaż swój zapał i energię do działania. Młodzi pracownicy potrafią wnieść do firmy wiele świeżości i nowych pomysłów, dlatego dobrze sprzedaj swoje umiejętności oraz pokaż mocne strony. Daj się poznać jako kandydat, któremu zależy na osiągnięciu sukcesu, a pierwszym krokiem będzie staż w danej firmie - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Nie wszystkie staże są płatne i dlatego warto o to dopytać podczas spotkania. Firmy mają różne podejście do tematu wynagradzania stażystów. Często oferują darmowy miesiąc próbny, a kolejne już płatne. W przypadku staży nie płaca powinna być jednak najważniejsza. Na rozmowie zapytaj więc o zakres obowiązków oraz Twój udział w realizowanych projektach. Tylko w praktyce zdobędziesz bowiem niezbędne doświadczenie. Dzięki temu unikniesz rozczarowania.

 

Szukaj aktywnie

Znalezienie satysfakcjonującego stażu wymaga od kandydata wnikliwej analizy rynku. Najszybciej oferty praktyk znajdziesz portalach pracy. Na monsterpolska.pl dostępne są zawsze aktualne ogłoszenia, a dodając swoje CV do bazy kandydatów, ułatwisz potencjalnemu pracodawcy dotarcie do siebie. Odwiedzaj także targi pracy. Uzyskasz tam niezbędne informacje z pierwszej ręki i poznasz przedstawicieli konkretnych firm - zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Studenci i absolwenci mogą skorzystać również z pomocy Biura Karier swojej macierzystej uczelni lub udać się do Urzędu Pracy. W obu przypadkach doradcy zawodowi pomogą w wyborze najlepszej ścieżki rozwoju i wskażą właściwe kierunki działania.

 

Pomyśl o wolontariacie

Rynek pracy nie ogranicza się tylko do staży - początkujący pracownicy mają możliwość skorzystania z bogatej oferty wolontariatów. Taka formy współpracy jest bezpłatna i opiera się na bezinteresownej pomocy. Jeśli nie jesteś pewien, co chcesz robić w życiu, wolontariat da Ci możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach. Możesz chociażby prowadzić stronę internetową jakiejś firmy, pisać artykuły do gazety, prowadzić biuro lub organizować zajęcia dla dzieci - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. W przypadku trudności ze znalezieniem pracy, wolontariat stanie się dodatkowym atutem. Będzie to forma efektywnego wykorzystania czasu z pożytkiem dla siebie i innych.

 

Pracuj sezonowo

W okresie letnim, jak co roku wiele firm poszukuje pracowników do prac sezonowych. Warto skorzystać więc z takiej szansy. Przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej, turystycznej czy rolniczej chętnie zatrudniają nowe osoby na czas wakacji - do pracy chociażby jako kelner, recepcjonista czy przy zbiorach. Praca ta zazwyczaj nie wymaga dużego doświadczenia czy kompetencji. Wbrew pozorom pozwala ona jednak na zdobycie cennych umiejętności, przydatnych na późniejszych szczeblach kariery. Uczy sztuki negocjacji np. w przypadku ustalania wysokości pensji czy pozwala nabrać swobody w efektywnej komunikacji - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Nie zrażaj się

Nikt na początku nie jest doskonały w swojej dziedzinie. Pamiętaj, że jako początkujący pracownik masz prawo popełniać błędy. Nie bój się pytać, jeśli masz wątpliwości. Korzystając z doświadczeń współpracowników szybciej przyswoisz nową wiedzę, a dzięki praktyce zostaniesz specjalistą  - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Najlepszym stażystom firmy proponują stałą posadę i dalszy rozwój w strukturach organizacji, dlatego warto pracować wytrwale i sumiennie. Wysiłek potrafi zostać doceniony i nagrodzony.